12- Încercarea Irlandei de a incendia România cu 82-8 la Cupa Mondială, cuptoare | Ultimele știri despre rugby

12- Încercarea Irlandei de a incendia România cu 82-8 la Cupa Mondială, cuptoare |  Ultimele știri despre rugby

Irlanda a învins România cu 82-8 pentru a face un început strălucit campaniei la Cupa Mondială de la Bordeaux, contestând 12 încercări, în ciuda căldurii înăbușitoare, când Johnny Sexton, care se întoarce, a tras sforile și mijlocașul Bondi Ake a luat-o la revoltă.

În meciul de sâmbătă (duminică), România a preluat pentru scurt timp conducerea în fața echipei de top din lume, operând o îndepărtare și trimițând în plasă pe mijlocașul Gabriel Rubano pentru a marca în minutul al doilea.

Urmărește fiecare meci de la Cupa Mondială de Rugby în direct pe Stan Sport. Începeți să vizionați Stan Sport acum.

Dar asta a fost cel mai bun care s-a întâmplat pentru România, întrucât Irlanda a preluat controlul jocului și a făcut încercări lui Jamieson Gibson-Park, Hugo Keenan, Tadhg Byrne (2), Ake (2), Sexton (2) și Rob Herring. Peter O’Mahony (2) și Joe McCarthy.

Până când Sexton a plecat cu ovație în picioare la jumătatea celei de-a doua reprize, jocul s-a încheiat de mult ca un concurs.

Efortul lui Rubano a uimit grupul mare de fani irlandezi, dar a încântat mulțimea neutră și nu a făcut decât să galvanizeze irlandezii în acțiune, iar aceștia au răspuns în două minute, înainte de a-și pecetlui o victorie unilaterală, de record.

Echipa a fost înainte cu 25 de puncte în prima repriză și va asista la succes, deși era așteptată, ca un bun început de campanie în grupa a doua, cu teste mult mai dificile împotriva Africii de Sud și Scoției, deținătoare ale Cupei Mondiale.

Linia lor de fundal a alergat la România cu fiecare ocazie, primul lor efort venind în minutul cinci de la Gibson Park, urmat de Keenan trecând sub stâlpi în minutul 13.

READ  Bulgaria și România rămân în afara spațiului Schengen

Byrne, Ake și căpitanul Sexton, care s-au întors la echipă după suspendare și aproape șase luni fără meci, au rămas în urmă în prima repriză, Sexton primind un al doilea gol la ora.

Aterul veteran O’Mahony a marcat două încercări în a doua repriză, care a început cu o lovitură de pedeapsă peste hooker Herring și, de asemenea, l-a văzut pe McCarthy explodând cu o piesă de mână pricepută.

Puterea lui Ake a fost, de asemenea, impresionantă, deoarece a introdus mingea perfect în goluri și a făcut a doua încercare la șase minute de la final pentru a lua conducerea irlandezilor peste marca de 70 de puncte. Byrne a pus cireșea deasupra cu o ruptură profundă în timpul opririi.

Sexton a inițiat mai mult de șapte conversii pentru un total de 24 de puncte, egalând recordul irlandez de puncte al lui David Humphreys într-un meci de la Cupa Mondială în înfrângerea din 1999 cu Argentina la Lens. Jack Crawley, înlocuitorul lui Sexton, i-a dat cu piciorul pe ceilalți patru.

Marja de victorie de 74 de puncte a fost, de asemenea, victoria record a Irlandei în turneu, depășind victoria cu 64-7 asupra Namibiei în finala din 2003 de la Sydney.

Irlanda va întâlni apoi Tonga la Nantes sâmbăta viitoare, în timp ce România se întoarce la Bordeaux împotriva Africii de Sud duminică, 17 septembrie.

Sexton a mers la ovație în picioare la jumătatea celei de-a doua reprize

Sexton, care a marcat și șapte din opt conversii, este acum la doar nouă puncte în spatele recordului național al lui Ronan O’Gara de 1.083.

„Sunt încântat să revin și să experimentez așa ceva. A trecut mult timp”, a spus Sexton.

READ  » Consiliul din Tallinn va discuta marți votul de cenzură față de primarul Osinowski

„Poți exersa tot ce vrei, dar până nu ajungi la un joc potrivit, nu vei fi testat corespunzător. Mă bucur că am câteva minute sub centură.”