Muller îl răpește pe câștigător târziu, în timp ce Germania se luptă să învingă România

Hamburg, 8 octombrie 2021 (AFP) – Thomas Muller a salvat Germania cu o victorie târzie după ce gazdele au venit din spate pentru a înscrie vineri o victorie calificată la Cupa Mondială 2-1 asupra României vineri pentru a-și deschide avantajul cu șase puncte față de conducerea echipei lor . Colectie.

România a avut un avantaj surprinzător în minutul al nouălea, la Hamburg, când extremul Rangers, Iannis Hagi, a lovit apărarea și l-a împușcat pe portarul german Marc-Andre ter Stegen, un înlocuitor târziu al accidentatului Manuel Neuer.

Românii au condus cu 1-0 în prima repriză, dar Serge Gnabry a egalat cu cel de-al 20-lea gol în 30 de meciuri internaționale după 52 de minute.

Muller a ieșit apoi de pe bancă în a 107-a apariție pentru Germania pentru a înscrie cel de-al 40-lea gol internațional, cu nouă minute rămase.

Rezultatul consolidează conducerea Germaniei în fruntea grupei J înaintea meciului de calificare de luni în deplasare cu Macedonia de Nord. O victorie la Skopje i-ar pune pe germani pe punctul de a câștiga un bilet la Cupa Mondială.

După o înfrângere șocantă împotriva Macedoniei de Nord în martie, Germania și-a repus campania de calificare la Cupa Mondială, cu victorii asupra Liechtensteinului, Armeniei și Islandei în septembrie sub noul antrenor Hansi Flick.

A fost o performanță mult mai puțin sigură decât germanii, care au fost zguduiti de întârzierea lor la început, dar Flick s-a bucurat de a patra victorie consecutivă.

Arbitrul asistent video german le-a refuzat germanilor o penalizare după un ușor contact cu Timo Werner, înainte ca Hagi să-i surprindă puțin pe gazde.

Atacantul Rangers l-a învins pe fundașul Chelsea Antonio Rudiger și a trecut mingea în fața portarului Ter Stegen.

READ  Planeta Uranus: Minunata Declarație a Umanității a NASA

Au fost priviri nervoase în echipa germană, asemănătoare cu cele din martie, când Macedonia de Nord a marcat o victorie șocantă cu 2-1 la Duisburg – prima dată când Germania a pierdut un meci de calificare la Cupa Mondială în 20 de ani.

Gnabry, Marco Reus și Werner au avut șanse pentru Germania, dar gazdele au durat mult să se recupereze după întârziere.

Gazdele au egalat când Gnabry a lovit șutul său la șapte minute după sfârșitul primei reprize.

Werner și Reus au cedat locul lui Muller și Kai Havertz cu 20 de minute rămase. Aceasta este inima jocului.

Havertz a ratat o ocazie de aur când a avansat în spatele apărării cu mingea la picioare, înainte ca Muller să lase pe câștigător pe acoperișul fileului după o lovitură de cap a lui Leon Goretzka.

România ar fi putut înscrie un egal la întârziere când căpitanul Vlad Cherices a trimis mingea în largul porții germane.