Halep se luptă cu Gough și Haddad îl uimește pe Bencic la Canadian Open | știri din tenis

Halep se luptă cu Gough și Haddad îl uimește pe Bencic la Canadian Open |  știri din tenis

Românca Simona Halep a respins un raliu de la sfârşitul meciului de la Coco Gauff, iar brazilianca Beatriz Haddad-Maia a reușit o supărare de trei seturi, ambele ajungând vineri în semifinalele Openului Canadei.

De două ori campioană Halep a câștigat vineri o victorie nervoasă cu 6-4 7-6 (2) și a avansat pentru a cincea oară în sferturi.

Fostul număr unu mondial, care a fost în sus cu un set și a condus cu 4-1 în setul doi, a căutat în drum spre o pasă ușoară în sferturile de finală.

Dar Gauff a mers înainte și s-a grăbit să forțeze setul al doilea în tiebreak, înainte ca capota de serie a 15-a și a 10-a Halep să termine tiebreak-ul pentru a-și menține dominația asupra americancei.

În patru întâlniri în carieră, inclusiv trei în acest an, Gave încă nu a reușit să o retragă pe Halep, care se va confrunta cu o altă capată de serie americană Jessica Pegula — o învingătoare cu 6-3, 6-3 în fața kazahului Yulia Putintseva.

„Sunt foarte mulțumită de felul în care am rămas acolo puternică mental”, a spus Halep după ce a ajuns în cea de-a 29-a semifinală a turneului WTA 1000 – mai mult decât orice altă jucătoare.

„M-am luptat pentru fiecare punct, care a fost cu adevărat important pentru că face același lucru. Din punct de vedere mental, sunt puternic, chiar dacă m-am chinuit puțin în al doilea set.”

Halep s-a chinuit cu siguranță în a doua, deoarece a servit de două ori pentru meci cu un scor de 5-4, 6-5 doar pentru a fi spart de fiecare dată.

Dar de două ori câștigătoare de Grand Slam s-a reorientat în tiebreak pentru a împiedica competiția să ajungă pe locul trei și a obținut a 36-a victorie în acest sezon în spatele Ega Swiatek (48) și Ons Jabeur (37).

READ  Fotografii ⟩ În vestul Estoniei, a avut loc un exercițiu Orkan la scară largă

Tânărul de 30 de ani a trebuit să se chinuie și el să servească, făcând opt duble greșeli în timp ce i-a oferit lui Gauff, finalista la French Open, o mulțime de șanse cu 12 break-uri.

Haddad Maya a învins-o pe a 12-a cap de serie Belinda Bencic din Elveția cu 2-6, 6-3, 6-3, devenind prima braziliană care ajunge în semifinalele WTA 1000.

Tânărul de 26 de ani, care a uimit-o pe numărul unu mondial Ija Swiatek în runda precedentă, a avut nevoie de două ore și 11 minute pentru a depăși campioana din 2015, Bencic.

Ea o va întâlni pe fosta numărul unu mondial Karolina Pliskova, care a învins-o pe chineza Cheng Chinwen cu 4-6, 6-4, 6-4, în ultimul meci din sferturile de finală.