Tuuli Tomingas, care a repetat cel mai bun rezultat al carierei, a ajuns la Ceremonia Trandafirilor din SUA!

Cursa de urmărire a decolat la finalul cursei de sprint de vineri. De menționat că de ziua femeii, Tuli Tummingas a ocupat locul 10 la sprint, Regina Ermetz pe locul 15 și Johanna Talliharm pe locul 49.

Dintre estoniene, Tummingas a reușit să dea cea mai puternică performanță în cursa de urmărire, unde a reușit să lupte pentru locuri foarte înalte prin patinaj viteză. În final, Tomingas, care a avut două runde de penalty, a terminat pe locul șase în fața lui Justine Brizas Bouchet, care a dominat cursa în cursa finală.

Franțuzoaica Lou Jeanmonnot a câștigat cursa de urmărire, învingând-o pe Lisa Vittuzzi cu 0,4 secunde la final. A doua franțuzoaică, Julia Simon, a fost ultima care a urcat pe podium, pierzând în fața câștigătoarei cu o marjă de 1.01.0. Toming, care a terminat cu 1.24.7 în spatele lui Jeanmonnot, a fost trecut și de Carolina Knotten și Lena Häcki-Gross.

imagine: Captură de ecran

Locul șase înseamnă că Tuli Tomingas a ajuns la ceremonia trandafirilor la o competiție majoră de biatlon pentru a doua oară în carieră. Dacă anul trecut a venit prima dată în etapa regulată a Cupei Mondiale, atunci de data aceasta a avut succes în Seria MK. Cel mai bun rezultat anterior al lui Tomingas în seria MK a fost al șaptelea peste distanța record din 2020 din Kontiolahti.

Regina Ermetz a dat și ea o performanță bună. Ermets, care a inceput competitia de pe pozitia a 15-a, a trecut imediat prin trei reprize de penalty in prima runda, dar apoi a reusit sa degajeze restul terenurilor de tir cu foaia curata. În cele din urmă, a terminat pe locul 19, pierzând cu 2:47,6 în fața câștigătorului. Joanna Talliharm a mers astăzi la patru runde de penalty, dar după a treia rundă de tir a fost cu un tur înaintea liderului. Prin urmare, a trebuit să se îndepărteze.

READ  Cele mai populare 30 de fotografii sportive de la Getty Images săptămâna aceasta