Baskonia obține o victorie binemeritată în fața Barcelonei Baschet

Baskonia obține o victorie binemeritată în fața Barcelonei  Baschet

Baskonia, casa lui Mike Kalev Kotsari și Sander Raist, a învins Barcelona cu 103:96 (23:19, 27:23, 32:28, 21:26) în Premier League spaniolă.

Marcus Howard, care a lovit opt ​​șuturi de la distanță lungă, a condus atacul pentru Baskonia și a marcat 37 de puncte. Matt Costello a contribuit cu 23 de puncte, iar Tadas Sidekirskis a fost aproape de a realiza o dublă dublă cu 11 puncte și nouă recuperări.

Kotsar, care a fost cinci inițial, a primit 17 minute de joc, timp în care a marcat opt ​​puncte (0/1 aruncări libere, 4/5 dublu) și a apucat patru scânduri. Raistie, care a ieșit de pe bancă, a stat cinci minute pe teren și a prins două recuperări.

La echipa Barcelona, ​​patru bărbați au ajuns la zeci de puncte, iar cel mai productiv a fost Jabari Parker cu 21 de puncte. Willy Hernangomez a marcat 16 puncte, Jan Vesely 14, iar Nico Laprovittola 12 puncte.

Bilbao, angajatorul lui Christian Kollami, a trebuit să cedeze superioritatea în deplasare la Granada 87:79 (17:15, 27:18, 16:22, 27:24). Naționalul Estoniei a marcat 16 puncte în 23 de minute (3/4 aruncări libere, 5/8 din două puncte, 1/3 din trei puncte), a distribuit cinci pase efective colegilor săi și a luat trei recuperări.

Cel mai bun marcator al lui Bilbao a fost Alex Reyes, cu 29 de puncte. David Kramer a marcat 14 puncte ca învingători.

Baskonia (13-11), care a încheiat o serie de trei înfrângeri consecutive, este pe locul nouă în clasamentul ligii. Bilbao (9-15) a pierdut al doilea meci la rând și ocupă locul unsprezece.