Suedia și Norvegia și-au arătat ghearele împotriva echipelor de top, dar Paris Saint-Germain și Barcelona nu au reușit să controleze meciul până la final – Soccernet.ee

În meciul de deschidere al sferturilor de finală a UEFA Women's Champions League, campionii scandinavi Hacken și Brann s-au luptat din greu împotriva favoriților, dar Paris Saint-Germain și Barcelona au obținut două victorii valoroase în deplasare cu scorul de 2-1.

Paris Saint-Germain a preluat conducerea în Suedia la jumătatea primei reprize dintr-o lovitură liberă. Jennifer Falk, care stătea în poarta lui Hacken, a blocat lovitura de cap a lui Tabita Chawenga, dar mingea a lovit piciorul fundașului american Eva Gaetino, așa că jucătoarea de 21 de ani, care participă pentru prima dată în Liga Campionilor și care s-a alăturat. clubul la începutul lunii februarie trecut, a lovit. In afara serviciului.

Deși Paris Saint-Germain a controlat meciul, norocul a zâmbit și gazdelor înainte de finalul primei reprize. Anna Anvegaard și Thaneba Samoura s-au repezit spre mingea lungă de la mijlocul terenului, dar francezul s-a limitat la împingere pe atacant la pământ, fără să joace mingea, iar arbitrul Frieda Nielsen a acordat fără ezitare o lovitură de pedeapsă. Katarzyna Kiedrzynek a reușit să blocheze perfect șutul lui Rusul Rosa Kafaj, dar atacantul Häcken a fost primul care a răspuns și a egalat scorul cu o lovitură de cap.

La începutul reprizei secunde, mingea din șutul lui Chawinga a intrat din nou în plasa lui Hacken, dar atacantul malawian abia a fost în ofsaid când a primit pasa. Cu toate acestea, Chawinga nu a rămas fără gol – în minutul 74, Kedersink a lansat un contraatac rapid care s-a încheiat cu mingea ajungând la capătul terenului secund, iar după o uşoară eroare a apărătorilor lui Hacken, Chawinga a lansat un şut, marcând un gol. . Paris Saint-Germain a câștigat cu 2:1.

Brann de la Bergen a avut de-a face cu mai multă muncă defensivă împotriva campioanei Barcelona, ​​în timp ce catalanii au acumulat presiunea din primele minute și au ajuns să execute 32 de lovituri, dintre care zeci au mers la poartă. Însă Barcelona, ​​care a preluat conducerea în minutul nouă datorită unui șut ușor din rebound a norvegienei Caroline Graham-Hansen, nu a ajuns la poartă în prima repriză. Brann, pe de altă parte, a dat dovadă de o mai bună acuratețe la lovituri – au fost marcate două goluri din cele patru evenimente, dintre care unul a fost egalarea lui Cecily Redich-Kvamme în minutul 39.

READ  Leo Messi, Iannis Hagee, Paul Pogba și Lake Martens marchează începutul campaniei lui Lay pentru noul sezon al Ligii Campionilor

După ce a lovit bara transversală o dată în minutele suplimentare ale primei reprize, Barcelona a continuat la fel după pauză, dar ca urmare a unei salvari spectaculoase a portarului lui Brann Aurora Mikalsen și a luptei egoiste a fundașilor, egalul a rămas. acasă. Scorul până în minutul 71. Apoi Barcelona și-a revenit în sfârșit cu sprijinul vedetelor echipei spaniole – pasa câștigătoarei Balonului de Aur Aitana Bonmatti către Salma Baraluelo, care a întors la zece metri de poartă și a trimis un șut la mișcare dincolo de Mikalsen. În minutele suplimentare, golurile lui Brann au fost primite din nou, când Mikalsen a răsturnat cu vârful degetelor șutul lui Boonmat pe bară, dar campionii în apărare aveau să călătorească la Barcelona cu un avantaj restrâns de 2-1.

Revanșele ambelor perechi vor avea loc pe 28 martie. Primele două semifinaliste vor fi decise cu o zi mai devreme, când Lyon și Benfica (deschiderea 2:1) și Chelsea și Ajax (3:0) se confruntă pentru a doua oară.