Taaramäe a urcat pe locul 40 la general în Turul Cataluniei și pe locul 42 pentru Mikles în cursa belgiană de o zi.

În etapa de deal și urcare, slovenul Tadej Pogacar (Echipa UAE) a câștigat primul loc pentru a doua zi consecutiv, în fața spaniolului Mikel Landa (Soudal Quick Step; +0,48) și italianului Antonio Tiberi (Bahrain – Victorious; +1,03) . Taaramäe a pierdut 11 minute și șapte secunde în fața câștigătorului.

Nu au existat schimbări între primele trei poziții în general. Pogacar îi urmează pe Landa (+2.27) și Aleksandar Vlasov (Bora-Hansgrohe; +2.55). Taaramäe a urcat cu 40 de locuri în etapa a treia, continuându-și seria de 77 în clasament (+31.59). Plimbarea cu bicicleta de joi este programată să parcurgă 169,2 kilometri pe ruta Sort-Lleida.

În cursul clasic de o zi Brugge-de-Panes de nivel înalt din Belgia, Jasper Philipsen (Alpecin-Dessoninck; 4:22.22) a câștigat spre deliciul publicului gazdă, lăsându-l în urmă pe compatriotul Tim Merlier (Soudal Quick Step). Și olandezul Danny van Poppel (Bora Hansgrohe). Cea mai bună echipă Intermarche – Wanty a fost Gerben Thijssen, care a terminat pe locul 16. Michaels a primit scrisoarea în același timp cu câștigătorul.

Totuși, runda celor 69 de Jocuri Olimpice (UCI 2.2) a început în Țările de Jos. În etapa de deschidere a fost parcursă o distanță de 144,9 kilometri lângă Medembelek. Olandezul Elmar Abma (Volker Wessels Cycling Team, 3:14.39) a câștigat. Locul doi i-a revenit belgianului Lorenz van de Winkele (Echipa de dezvoltare Lotto Dstny; +0,00) și locul trei a danezului Christian Egholm (Lidl – Trek Future Racing; +0,02).

Rideții Voltas – Tartu 2024 de CCN Club sunt letonul Alex Christus (+0.02) locul 49, Marti Lenzius (+1.08) locul 103, letonul Justus Lapins (+3.27) locul 117, lituanianul Christopas Mikotis (+3.182) locul Aron. ( +3.33) locul 129 și lituanianul Rukas Adomaitis (+3.33) locul 130. Romit Pajor (Team Lotto Kern-Haus PSD Bank) nu a primit rezultatul. Joi se va parcurge o distanţă de 150,4 kilometri în jurul lui Buffalo.

READ  Comandantul lui Galgiris, care a suferit o altă înfrângere: Forța noastră este în unitate | Baschet