Dominic Tim îl învinge pe Marcus Giron și ajunge în runda a treia. Anastasia Pavlyuchenkova o bate pe Jennifer Brady Sports News, primul post

Numărul 10 mondial Matteo Perettini l-a învins pe colegul său italian Fabio Fonnini, câștigând cu 6-3 6-4 pentru a-și rezerva un loc în runda a treia.

Dominic Thiem l-a învins pe Marcus Giron cu 6-1 6-3. Agenția France Press

Numărul trei mondial Simona Halep a ieșit marți de la Madrid Open, pierzând cu 4-6 7-5 7-5 în optimile de finală în fața belgienei Elise Mertens, în timp ce Dominic Tim a obținut o victorie clară în primul său joc din martie.

Romanian Halep, care a câștigat titlul de la Madrid în 2016 și 2017, nu a ajuns în finala Campionatului WTA în acest sezon și aceasta a fost prima ei ieșire în capitala Spaniei de când a pierdut în primul tur în 2015.

Halep a navigat în primele două runde pe terenuri de lut din Madrid fără a pierde un set, dar a terminat pe locul doi într-un meci care a dus la 15 despărțiri.

Halep a servit 10 greșeli duble în meci și nouă Mertens.

Halep, de două ori campioană la Grand Slam și fostă numărul unu mondial, a fost de două ori în a doua repriză în setul final la 3-1 și 4-3, dar a renunțat în cele din urmă după puțin peste două ore și jumătate de joc.

În sferturile de finală, Mertens, cea de-a 13-a cap de serie, se va întâlni cu partenerul ei de dublu, Belarus, cu șapte capete, Arena Sabalenka, care a învins-o pe americanca Jessica Bigula cu 6-1 6-2 în doar 52 de minute.

Numărul unu mondial Ashley Barty, numărul 9, Petra Kvitova, se va întâlni în sferturile de finală, în timp ce clasa a opta Belinda Pencic o va înfrunta pe spaniola Paula Padosa, pe locul 62.

READ  Revizuirea primei săptămâni din Liga SACO Bună ziua, Kadrina Karud va pleca în vacanța de Crăciun cu succes, urmată de Universitatea din Tartu/Istiko și Eparhia Reinar Haljku KK/Finn

În ultima confruntare din sferturile de finală, Anastasia Pavlyuchenkova o va înfrunta pe Karolina Moshova, care avea nevoie de patru puncte de meci pentru a o învinge pe Maria Sakari cu 6-0, 6-7 (9/11), 7-5.

Pavlyuchenkova din Rusia a învins-o pe subcampioana Australian Open Jennifer Brady cu 7-5, 6-7 (8/10), 6-3, în ciuda faptului că a pierdut un punct de meci în setul secund.

Tim câștigă returul

La egalitatea masculină, numărul patru mondial Tim a reușit să câștige cu 6-1, 6-3 față de americanul Marcus Girone în primul său meci din aproape două luni.

Austriecul, care joacă pentru prima dată de la pierderea surpriză a lui Lloyd Harris la Dubai, a spart de patru ori serviciul adversarului clasat pe locul 91 și nu s-a confruntat cu un punct de rupere.

A treia sămânță a spus: „Am nevoie de 100% în fiecare aspect al jocului meu”.

„Nu am putut aduce asta în instanță la Doha, Dubai sau aproape de sfârșitul Australian Open, așa că a fost mai bine să iau o pauză”.

În runda a treia, Tim îl va întâlni pe australianul Alex de Minor, care l-a învins pe Harris cu 6-2 cu 3-0, când sud-africanul accidentat s-a retras.

Adolescentul italian Yannick Sener și-a rezervat locul în runda a doua, când adversarul său, Guido Bella, s-a retras cu o accidentare la picior în setul secund, în timp ce urmărea cu 6-2 4-4.

„Nu am mai jucat niciodată împotriva lui, așa că nu știi niciodată la ce să te aștepți”, a declarat faimoasa a 18-a clasată la nivel mondial.

„Încercam să rămân concentrat pe ceea ce trebuia să fac. Cred că a fost clar un prim joc bun”.

READ  CAPITAN, VICE CAPITAN - Giamatta vs UNEFS, jucați 11 secunde pentru meciul de astăzi Moara Vlasiei Cricket Ground, districtul Lvov, la ora 13.45 IST, 23 iunie, vineri

Sener îl va înfrunta pe Alexei Buperin, subcampion al Miami Masters, în turul doi, după victoria Australiei asupra germanului Jan Leonard Struve cu 6-3 7-6 (7/4).

Între timp, al șaselea cap de serie Andre Roblev a trebuit să lucreze din greu înainte de a deveni primul jucător care a ajuns în runda a treia, a luptat două ore și 20 de minute cu americanul Tommy Paul înainte de a ajunge cu 6-7 (5/7), 6-3. 6-4 .

„Este important să câștigi când nu joci (cel mai bun) joc și lucrurile nu merg bine”, a spus rusul.

„Așadar, este foarte important să câștigi acest meci pentru a avea mai multă încredere. Mă bucur că am schimbat lucrurile.”

Roblev, un genial, a ajuns cel puțin în sferturile de finală ale tuturor celor opt turnee anterioare din acest sezon.

Kei Nishikori, fostul finalist al Madridului Open, a învins-o pe rusoaica Karen Khachanov cu 6-7 (6/8), 6-2, 6-2 în prima rundă.

Dar duetul canadian Felix Auger-Alyasim și Denis Shapovalov au suferit înfrângeri timpurii.

A 15-a cap de serie Oger-Aliassim a pierdut cu 6-1 6-4 în fața norvegianului Kasper Rudd în runda de deschidere, în timp ce a 11-a cap de serie Shapovalov a pierdut cu 6-4 5-7 6-4 în fața Alexander Public din Kazahstan în a 32-a rundă.