Dominic Tim îl învinge pe Marcus Giron și ajunge în runda a treia. Anastasia Pavlyuchenkova o bate pe Jennifer Brady Sports News, primul post

Dominic Tim îl învinge pe Marcus Giron și ajunge în runda a treia.  Anastasia Pavlyuchenkova o bate pe Jennifer Brady Sports News, primul post

Numărul 10 mondial Matteo Perettini l-a învins pe colegul său italian Fabio Fonnini, câștigând cu 6-3 6-4 pentru a-și rezerva un loc în runda a treia.

Dominic Thiem l-a învins pe Marcus Giron cu 6-1 6-3. Agenția France Press

Numărul trei mondial Simona Halep a ieșit marți de la Madrid Open, pierzând cu 4-6 7-5 7-5 în optimile de finală în fața belgienei Elise Mertens, în timp ce Dominic Tim a obținut o victorie clară în primul său joc din martie.

Romanian Halep, care a câștigat titlul de la Madrid în 2016 și 2017, nu a ajuns în finala Campionatului WTA în acest sezon și aceasta a fost prima ei ieșire în capitala Spaniei de când a pierdut în primul tur în 2015.

Halep a navigat în primele două runde pe terenuri de lut din Madrid fără a pierde un set, dar a terminat pe locul doi într-un meci care a dus la 15 despărțiri.

Halep a servit 10 greșeli duble în meci și nouă Mertens.

Halep, de două ori campioană la Grand Slam și fostă numărul unu mondial, a fost de două ori în a doua repriză în setul final la 3-1 și 4-3, dar a renunțat în cele din urmă după puțin peste două ore și jumătate de joc.

În sferturile de finală, Mertens, cea de-a 13-a cap de serie, se va întâlni cu partenerul ei de dublu, Belarus, cu șapte capete, Arena Sabalenka, care a învins-o pe americanca Jessica Bigula cu 6-1 6-2 în doar 52 de minute.

Numărul unu mondial Ashley Barty, numărul 9, Petra Kvitova, se va întâlni în sferturile de finală, în timp ce clasa a opta Belinda Pencic o va înfrunta pe spaniola Paula Padosa, pe locul 62.

READ  Țara Galilor este gata să sărbătorească după 64 de ani în frig

În ultima confruntare din sferturile de finală, Anastasia Pavlyuchenkova o va înfrunta pe Karolina Moshova, care avea nevoie de patru puncte de meci pentru a o învinge pe Maria Sakari cu 6-0, 6-7 (9/11), 7-5.

Pavlyuchenkova din Rusia a învins-o pe subcampioana Australian Open Jennifer Brady cu 7-5, 6-7 (8/10), 6-3, în ciuda faptului că a pierdut un punct de meci în setul secund.

Tim câștigă returul

La egalitatea masculină, numărul patru mondial Tim a reușit să câștige cu 6-1, 6-3 față de americanul Marcus Girone în primul său meci din aproape două luni.

Austriecul, care joacă pentru prima dată de la pierderea surpriză a lui Lloyd Harris la Dubai, a spart de patru ori serviciul adversarului clasat pe locul 91 și nu s-a confruntat cu un punct de rupere.

A treia sămânță a spus: „Am nevoie de 100% în fiecare aspect al jocului meu”.

„Nu am putut aduce asta în instanță la Doha, Dubai sau aproape de sfârșitul Australian Open, așa că a fost mai bine să iau o pauză”.

În runda a treia, Tim îl va întâlni pe australianul Alex de Minor, care l-a învins pe Harris cu 6-2 cu 3-0, când sud-africanul accidentat s-a retras.

Adolescentul italian Yannick Sener și-a rezervat locul în runda a doua, când adversarul său, Guido Bella, s-a retras cu o accidentare la picior în setul secund, în timp ce urmărea cu 6-2 4-4.

„Nu am mai jucat niciodată împotriva lui, așa că nu știi niciodată la ce să te aștepți”, a declarat faimoasa a 18-a clasată la nivel mondial.

„Încercam să rămân concentrat pe ceea ce trebuia să fac. Cred că a fost clar un prim joc bun”.

READ  Liga Română de Fotbal | sport national

Sener îl va înfrunta pe Alexei Buperin, subcampion al Miami Masters, în turul doi, după victoria Australiei asupra germanului Jan Leonard Struve cu 6-3 7-6 (7/4).

Între timp, al șaselea cap de serie Andre Roblev a trebuit să lucreze din greu înainte de a deveni primul jucător care a ajuns în runda a treia, a luptat două ore și 20 de minute cu americanul Tommy Paul înainte de a ajunge cu 6-7 (5/7), 6-3. 6-4 .

„Este important să câștigi când nu joci (cel mai bun) joc și lucrurile nu merg bine”, a spus rusul.

„Așadar, este foarte important să câștigi acest meci pentru a avea mai multă încredere. Mă bucur că am schimbat lucrurile.”

Roblev, un genial, a ajuns cel puțin în sferturile de finală ale tuturor celor opt turnee anterioare din acest sezon.

Kei Nishikori, fostul finalist al Madridului Open, a învins-o pe rusoaica Karen Khachanov cu 6-7 (6/8), 6-2, 6-2 în prima rundă.

Dar duetul canadian Felix Auger-Alyasim și Denis Shapovalov au suferit înfrângeri timpurii.

A 15-a cap de serie Oger-Aliassim a pierdut cu 6-1 6-4 în fața norvegianului Kasper Rudd în runda de deschidere, în timp ce a 11-a cap de serie Shapovalov a pierdut cu 6-4 5-7 6-4 în fața Alexander Public din Kazahstan în a 32-a rundă.