A avut loc o dispută între Enrique și Mbappe? Decizia bruscă a antrenorului a eșuat oricum – Soccernet.ee

A avut loc o dispută între Enrique și Mbappe?  Decizia bruscă a antrenorului a eșuat oricum – Soccernet.ee

Paris Saint-Germain continuă să conducă Premier League franceză, după ce ultima dată a învins Marsilia cu 2-0. Într-un meci în care starul Kylian Mbappe a fost deja înlocuit în minutul 65 prin înscrierea unui gol ulterior. Această schimbare a ridicat întrebări.

Meciul de la Velodromul Orange din Marsilia a fost intens: în prima repriză, PSG au fost arătate până la cinci cartonașe, dintre care unul a fost schimbat în roșu de VAR. Asta a însemnat că Lucas Beraldo, care a fost greșit ca ultimul fundaș, a trebuit să părăsească terenul deja în minutul 40. După egalarea în prima repriză, PSG a ajuns foarte repede la poartă: Vitinha a intrat în posesia mingii în propria jumătate, si a inceput un contraatac cu niste prieteni.A rezolvat singur problema cu ajutorul lui Ousmane Dembélé.

Zece minute mai târziu, antrenorul Luis Enrique a decis să găsească o mișcare mai bună, înlocuindu-i pe Dembélé, Kylian Mbappé și Fabian Ruiz. Această mișcare a fost bruscă și l-a încurcat în mod clar chiar și pe căpitan. Antrenorul PSG a iesit insa invingator din situatie, pentru ca Goncalo Ramos, care a fost trimis pe banca in locul vedetei in minutul 65, a marcat scorul final 2:0.

De ce a fost înlocuit Mbappe, care este adesea un jucător complet? Deși în mass-media s-a speculat că ar fi fost o mică ceartă între jucător și antrenor, Enrique a râs de asta, subliniind că nu există așa ceva.

„Aceeasi tema in fiecare saptamana, este foarte obositor. Sunt antrenorul, trebuie sa iau decizii in fiecare zi. Va fi asa pana se termina timpul meu la Paris. Incerc mereu sa gasesc cele mai bune oportunitati in consecinta.” El a spus în conferința de presă de după meci: „Nu-mi pasă. Pentru nevoile echipei. Dacă nu înțelegi alegerile mele, nu mă interesează”.

READ  Lumea sportului reacționează la bătălia nebună a hocheiului feminin

De asemenea, s-a rezumat dacă acesta va fi ultimul meci al lui Mbappé pentru Paris Saint-Germain. „De ce ar trebui să fie acesta ultimul meci? Imaginați-vă dacă am câștiga toate cele patru titluri în acest sezon și Mbappé ar decide că îi aparține Parisului. De ce nu?!” Enrique nu a vrut să tragă concluzii.

Următorul meci al Paris Saint-Germain este meciul de cupă (semifinala) cu Rennes, iar la finalul noii săptămâni trebuie să-l înfrunte pe Clermont. În Liga Campionilor, Paris Saint-Germain a fost remizat împotriva FC Barcelona.