Andy Murray la extragerea US Open. Wawrinka se retrage

Andy Murray s-a mutat pe terenul US Open luni, când un alt fost campion al Flushing Meadows, Stan Wawrinka, s-a retras, în timp ce încă se vindeca de o operație la picior.

Murray este fostul câștigător nr. 1 și de trei ori de Grand Slam, inclusiv la New York în 2012. Clasamentul său s-a strecurat în top 100 după ce a suferit două operații de șold în ultimii ani.

Tânărul de 34 de ani din Scoția s-a întors în turneu în iunie după o absență de trei luni cu o problemă la coapsă și a ajuns în turul al treilea la Wimbledon, apoi s-a retras din competiția de simplu la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 25 iulie, invocând o tensiune. Mușchii drepți ai coapsei. A fost de două ori medaliat cu aur la simplu masculin.

Murray a jucat dublu pentru Marea Britanie la Jocurile de vară din Japonia, ajungând în sferturile de finală cu Joe Salisbury.

Asociația americană de tenis a anunțat, de asemenea, luni că românca Patricia Maria Teague nu va participa la ultimul turneu de Grand Slam al anului. Teague suferă de o accidentare continuă la spate și a fost înlocuită pe teren de SUA Claire Leo

Wawrinka a câștigat titlul la Flushing Meadows în 2016 în ultimul dintre cele trei turnee majore de simplu.

Tânărul de 36 de ani avea 3-3 în 2021 și nu a mai jucat în turneu de când și-a pierdut meciul de deschidere în fața lui Lloyd Harris la Qatar Open în martie.

Wawrinka a fost operat la piciorul stâng la scurt timp după aceea, apoi a avut nevoie de o altă procedură pe același picior în iunie. S-a clasat pe locul 31 și a fost în linie pentru a fi clasat dacă a putut juca în US Open, procedura principală de tragere la sorți începând pe 30 august.

READ  Roglic căzut și-a menținut conducerea Ciclism

Murray, care este pe locul 105 în clasamentul ATP, a ajuns în runda a doua la Flushing Meadows în ambele meciuri anterioare, în 2018 și anul trecut.

După ce a pierdut în turul al treilea în fața lui Denis Shapovalov în semifinale la All England Club luna trecută, Murray s-a întrebat ce ar putea avea viitorul pentru el.

„Există o parte din mine care simte că am lucrat mult în ultimele trei luni și, în cele din urmă, nu am jucat așa cum vreau și mă aștept. Și este ca: Merită?” Spuse Murray după aceea.

„Este tot antrenamentul și tot ceea ce faci în sala de sport – cu excepția cazului în care poți, îți place, îți exersezi și îți îmbunătățești jocul și poți obține meciuri și continui (să) obții un număr de campionate – merită toată munca pe care o faci faci asta? ”