Așa cum era de așteptat, Ray a ajuns în semifinalele Ligii Baltice de Volei

Al doilea meci din sferturile de finală feminine din Liga Baltică dintre Rye Sports School/Viston și VK Jelgava s-a încheiat ca primul meci cu doar trei meciuri, când echipa lui Rie, care a câștigat meciul de deschidere cu 3-0, a câștigat și ea cu 3-0. . Sâmbătă, asigurându-se astfel calificarea în semifinale.

Revanșa de la Tuule Sports Building s-a transformat într-o egalitate, când Rae Sports School/VIASTON, jucând pe teren propriu, au întors primul joc înapoi de la 19:22 până la 25:23 în favoarea lor și au câștigat jocul cu 3:0 (25: 23, 25:19, 25:22). S-a raportat că Sylvia Bertens a obținut 22 de puncte (+16), Lies Kivelo 15 (+11) și Hanna Pajula 14 puncte (+8). volei.ee.

În confruntarea, care s-a desfășurat în fața a aproape 200 de spectatori, echipa gazdă a evoluat bine ofensiv, înscriind 47 la sută din atacuri. Eficiența în atac a femeilor letone a fost de 43 la sută. Șase puncte au fost marcate pentru câștigători, șapte pentru învinși, patru ași pentru gazdă și cinci pentru oaspeți.

Astfel, echipa feminină RAI, care a terminat pe locul al doilea în turneul principal, a câștigat toate cele patru meciuri împotriva echipei Jelgava, care a terminat pe locul șapte la turneul principal, când RAI a câștigat cu 3:1 în deplasare și 3:0 acasă în principal. turneu. .

Universitatea din Tartu/Big Bank își poate asigura un loc în semifinale în meciul de astăzi începând cu ora 18:00, când are loc cel de-al doilea meci din seria sferurilor de finală la Kaunas. În prima întâlnire de la Tartu, echipa gazdă a învins-o pe campioana-apărătoare, echipa feminină Kaunas-VDU, cu scorul de 3:0. Dacă lituanienele vor câștiga, al treilea meci va avea loc mâine, la ora 12, tot la Kaunas.

READ  Healy a fost lăsat în afara echipei irlandeze

1.-2. Pe lângă Team Rai, TalTech, cea mai bună echipă feminină din turneul principal, și-a asigurat și un loc la turneul final cu patru echipe din martie, care a jucat de două ori în sferturile de finală și a avut până la două victorii 3:0 în fața Audentes SG. /Tineretul .