Australian Open: Raonic se califică, Marino câștigă primul său meci de Grand Slam din 2013

O pereche de canadieni a început deja cu succes la Australian Open.

Milos Raonic l-a învins pe argentinianul Federico Correa cu 6-3 6-3 6-2 în meciul său de deschidere la Australian Open.

„Este bine să fii eficient devreme”, a spus Raonic. „Se întâmplă multe în decurs de două săptămâni. Pot exista momente foarte dificile. Trebuie să fie. Deci, cred că poți fi eficient mai devreme, mai ales după competiția de săptămâna trecută”. [at the ATP Cup]Acest tip de eficiență, sper că va da roade „.

Cetățean din Thornhill a lovit, Unt. , 17 ași pe victorie și i-a trebuit doar 1 oră și 35 de minute pentru a-și învinge adversarul în prima rundă. Raonic, pe locul 14, are 51 de câștigători față de nouă câștigători coreeni. Argentinianul a suferit de asemenea 18 faulturi duble în pierdere.

Ceas | Raonic a avansat în prima zi a Australian Open:

Canadianul Milos Raonic l-a învins pe Federico Correa în prima rundă a Australian Open 6-3 6-3 6-2. 1:00

Raonic a pierdut anul trecut sferturile de finală ale Australian Open în fața lui Novak Djokovic. Cel mai bun spectacol al său a fost la Openul Mondial 2016, când a pierdut în semifinale în fața britanicului Andy Murray.

Rebecca Marino a câștigat primul său meci împotriva australianului Kimberly Pearl, câștigând cu 6-0, 7-6 (11-9). A fost prima apariție a tânărului de 30 de ani într-un turneu de Grand Slam din 2013.

Marino a luat 23 de minute pentru a câștiga primul său set și nu a reușit să piardă un meci împotriva tânărului australian de 22 de ani. Marino a câștigat primele șapte meciuri ale meciului înainte ca Pearl să egaleze 1-1 în setul secund.

READ  Fundașul Huskies Jake Crespi semnează în Europa cu Ferencvárosi TC | Știri, sport, locuri de muncă

Ceas | Canadian Marino îl demite pe rivalul australian:

Marino Kimberly a învins-o pe Pearl cu 6-0, 7-6 în runda de deschidere a Australian Open. 0:25

Cetățeanul din Vancouver are 25 de victorii la doar 1 victorie de la Birrell, în timp ce înregistrează 10 ași.

Marino și Pearl au avut nevoie să rupă egalitatea pentru a determina al doilea set, deoarece cei doi jucători au schimbat puncte până când un raliu cu cinci lovituri i-a oferit canadianului un avantaj de 11-9.

Marino va juca cu câștigătoarea suedeză Rebecca Peterson și Markta Fondrosova din Cehia în prima rundă în runda a doua.

Alți trei canadieni vor juca primele meciuri din turneu luni.

Bianca Andreescu urmează să joace primul său meci în 15 luni când o joacă pe românca Mihaela Pozarnesco. Campioana US Open din 2019 nu a mai jucat de când meniscul stâng a sfâșiat la finala turneului WTA în octombrie 2019.

Jucătorul din Montreal, Felix Auger-Elyassim, după ce a pierdut în finala campionatului deschis al Murray River împotriva britanicului Daniel Evans, îl va juca pe germanul Cedric Marcel Stipe în meciul său de deschidere.

Richmond Hill, UNT, Denis Shapovalov îl va juca pe italianul Yannick Senner în primul său meci.

Serena Williams concurează pentru titlul de Grand Slam 24

Serena Williams a început rapid la Australian Open.

După ce a pierdut meciul de deschidere, Williams a câștigat 10 jocuri la rând și a învins-o pe Laura Siegmund cu 6-1, 6-1 în prima zi a turneului. Această victorie a marcat începutul ultimei încercări a lui Williams de a câștiga Marele Premiu nr. 24.

Williams a câștigat terenul într-o salopetă colorată cu un singur picior, iar jocul ei părea și el plin de farmec. A pierdut doar nouă puncte în servirea și lovirea a 16 câștigători.

READ  Simona Halep începe cu o victorie uimitoare la Birmingham

În ultimii patru ani, Williams a încercat să egaleze recordul australian Margaret Court pentru titluri majore. Cel mai recent Grand Prix al lui Williams a venit la Melbourne în 2017.

Osaka până la runda a doua

Naomi Osaka, de trei ori campioană la Grand Slam, a câștigat meciul de deschidere la Australian Open.

Osaka, care a câștigat titlul la Melbourne în urmă cu doi ani, a jucat primul său joc pe Arena Laver, învingându-l pe Anastasia Pavlyuchenkova cu 6-1 și 6-2.

Primul campionat al sezonului de Grand Slam a început în acest an după o întârziere de trei săptămâni din cauza pandemiei coronavirusului.

Osaka s-a confruntat cu o competiție de deschidere potențială dură în Pavlyuchenkova, clasată pe locul 39 în Rusia, care a ajuns în sferturile de finală de la Melbourne în ultimii patru ani. Dar Osaka a depășit primul set în 21 de minute și abia a încetinit după aceea.