Barcelona 2-1 Real Madrid: Frank Kessie marchează un gol dramatic târziu în victoria Barcelonei împotriva El Clásico | știri despre fotbal

Barcelona 2-1 Real Madrid: Frank Kessie marchează un gol dramatic târziu în victoria Barcelonei împotriva El Clásico |  știri despre fotbal

Raportul meciului, deoarece Barcelona continuă să avanseze în vârful Ligii venind din spate pentru a învinge Real Madrid; Un autogol de Ronald Araujo l-a pus pe Real Madrid în avantaj, Sergi Roberto a retras unul înainte ca Frank Kessie să înscrie un gol dramatic în timpul opririi.

8:42, Marea Britanie, luni, 20 martie 2023

Barcelona a făcut un pas mare spre câștigarea primului său titlu LaLiga din 2019, după ce a venit din spate pentru a învinge Real Madrid cu 2-1 în El Clásico.

Frank Kessie a marcat în timpul opririi pentru a asigura victoria Barcelonei și un avans de 12 puncte față de Real, pe locul doi, cu 12 meciuri rămase.

Jucătorii Barcelonei s-au adunat și au sărbătorit pe teren după fluierul final de la Camp Nou.

Iar arbitrul asistent video a salvat clubul catalan pentru al doilea meci consecutiv, efortul lui Marco Asensio fiind anulat în minutul 81, din cauza ofsaidului.

Săptămâna trecută, ei au învins Athletic Bilbao când egalarea în minutul 87 a atacantului Athletic Inaki Williams a fost exclusă de o recenzie video.

Barcelona a controlat cea mai mare parte a meciului împotriva lui Real Madrid, creând majoritatea șanselor importante.

Însă oaspeții au deschis scorul în minutul nouă cu un gol norocos al fundașului Barcelonei Ronald Araujo, care a redirecționat mingea în plasă cu o lovitură de cap după o centrare a atacantului madrilen Vinicius Junior din stânga suprafeței.

Sergi Roberto a egalat după ce a lovit o minge liberă în interiorul suprafeței în minutul 45, iar Casey a marcat golul victoriei de la mijlocul suprafeței de pedeapsă după o escapă târzie, oferind Realului un ultim impuls pentru victorie.

READ  Cupa Mondială 2002: Când cea mai mare echipă de fotbal a sosit în Asia | știri despre fotbal

Acesta este al doilea meci dintre cele două rivale în mai puțin de trei săptămâni. Barcelona a câștigat cu 1-0 pe Santiago Bernabéu pe 3 martie în prima manșă a semifinalei Copa del Rey. Manșa secundă pe Camp Nou pe 5 aprilie.

Ce atunci?

Următorul meci al Barcelonei va călători la Elche în La Liga în seara zilei de 1 aprilie.

Real Madrid joacă a doua zi și îl găzduiește pe Real Valladolid într-o întâlnire de ligă.