Baskonia s-a luptat, dar Real Madrid, exploatând cu pricepere singurul moment de slăbiciune, a încheiat sezonul estonienilor

Baskonia, care a pierdut în fața lui Real Madrid de două ori în deplasare, a dominat de la început până la sfârșit procedurile acasă: în cel mai bun caz, a reușit să conducă cu zece puncte, dar a fost constant cu cel puțin câteva puncte înainte. puncte.

După ce Real Madrid a condus cu 2:0, ei au preluat conducerea doar pentru a doua oară în ultimul sfert, iar apoi nu au cedat niciodată conducerea. Baskonia a ripostat și a rămas la distanță de atac, dar în cele din urmă a trebuit să accepte o înfrângere dureroasă de 98:102 Având în vedere absența lui Chima Muneke și formația mai slabă pe hârtie, Baskonia a jucat un meci aproape perfect până ia permis lui Real să construiască un 13-. 0 avans în ultimul sfert. Era imposibil să-ți revină după asta.

Kotsar, care tocmai devenise tată, a luat terenul timp de 12 minute și jumătate, timp în care a adunat două puncte și trei recuperări. Rist a petrecut aproape patru minute pe teren, iar antrenorul Dusko Ivanovic l-a trimis să joace apărare chiar și în momentele cruciale.

În semifinale, adversarul lui Real Madrid îl așteaptă pe câștigătorul duoului Barcelona și Piraeus Olympiacos, scorul fiind momentan 2:1 pentru spanioli. Real și Barcelona s-au jucat și ei în semifinale anul trecut, când Madridul a câștigat.

A doua semifinalistă va fi determinată de Panathinaikos al Greciei, Maccabi Tel Aviv (1:2) și Monaco și Fenerbahce Istanbul (1:2).

READ  Olimpiada Mondială de Tineret FIDE 2023: Rezumatul primei zile