Căpitanul Sonatani Takulwa a marcat un hat-trick când Tonga s-a calificat la Cupa Mondială de Rugby

Căpitanul Tonga Sonatani Takulwa conduce Sibi Tau înainte de a învinge Hong Kong la Cupa Mondială de Rugby de pe Sunshine Coast din Australia.

Furnizat / Oceania Rugby

Căpitanul din Tonga, Sonatani Takulwa, își minimiza hat-trick-ul după ce l-a condus pe Ikale Tahi la Cupa Mondială de Rugby pentru a opta oară la rând.

Fundașul lateral în vârstă de 31 de ani, Toulon, a căzut de trei ori într-o victorie cu 44-22 în fața Hong Kong-ului în meciul Asia-Pacific de la Sunshine Coast sâmbătă seara.

„Sunt destul de norocos să obțin acele trei încercări, dar nu am fost singur, a fost un efort uriaș din partea tuturor băieților și a fost o victorie foarte reconfortantă”, a spus Takulwa.

Ikale Tahi va înfrunta Irlanda, Scoția, Africa de Sud și România în Grupa B la Cupa Mondială de Rugby 2023, în timp ce Hong Kong se va lupta pentru ultimul loc în calificările din noiembrie împotriva Portugaliei, Keniei și Statelor Unite.

Citeste mai mult:
* Arbitrul de test al First Blacks Nika Amashukeli va fi mai tânăr decât căpitanul
* Interferența ridicată și blocarea cărților contribuie la o „criză existențială” în rugby-ul din Noua Zeelandă
* Fostul antrenor Laurie Maines crede că trebuie să aibă loc schimbări la All Blacks pentru ca Ian Foster să supraviețuiască.

Vizionate de un grup de suporteri din Tonga la Kawana Waters, două încercări din Tonga au fost respinse în primele patru minute.

Ulterior, Takulwa a lăudat sprijinul, spunând: „Suporterii Tonga sunt mereu în spatele nostru oriunde mergem în lume și să avem un astfel de sprijin în seara asta a fost un impuls uriaș pentru noi”.

READ  Antrenorul Germaniei, Hansi Flick, critică ultima ofertă internațională pentru jucătorul Chelsea

Hong Kong a fost supus unei presiuni puternice, acordând cinci lovituri de pedeapsă în primele 10 minute înainte ca mijlocașul din Tonga William Haveli să-i pedepsească în minutul 11 ​​cu o lovitură de pedeapsă.

Tonga a avut nevoie de doar câteva minute pentru a-și extinde avantajul, Takolua trăgând în fold pentru a marca prima încercare din meci.

Tonga sărbătorește calificarea pentru a opta consecutivă Cupă Mondială de Rugby.

Hong Kong a reușit să pună mâna pe minge și să înscrie o încercare la prima lor vizită în Tonga 22, când a pus niște pase superbe ale prostituatei Alex Post în corner.

Takulua a continuat să-l conducă înainte pe ʻikale Tahi și a marcat a doua sa încercare într-un mod similar cu prima, dar nu înainte ca TMO să-și spună din nou cuvântul, dar de data aceasta a fost de partea tonganilor.

Hong Kong a răspuns aproape imediat, după ce o serie impresionantă de linebackeri Nate de Thierry și Tom Hill a dus la prostituata Tonga Siwa Miley să încetinească mingea ilegal. A fost trimis la gunoi, permițându-i lui Gregor McNeish să ia penalty și să reducă diferența la nouă.

În ciuda faptului că a fost un jucător regresiv, Tonga a fost singura echipă care a marcat în ultimele 10 minute, Haveli a lovit un al doilea penalty pentru a-i oferi Tonga un avantaj de 20-8 în prima repriză.

Tonga a început perfect în repriza secundă cu încercările lui Takoloa și Siegfried Fiesehoy în primele 10 minute.

Tonga indică o altă încercare în victoria lor cu 44-22 asupra Hong Kong-ului.

Furnizor / Oceania Rugby

Dominația Tonga asupra loviturilor de departajare a continuat, primind penalty-uri multiple în 22 de adversari, cu extrema Telosa Fino finalizând o lovitură liberă înainte ca coechipierul Anzilho Tuitafuki să înscrie după ce și-a întrerupt seria de 65 de metri cu aripa.

READ  Rezultatele deschiderii franceze | Sport

Conducând 44-8 la cinci minute de la final, nimic nu a funcționat în favoarea Hong Kong-ului, până când mingea l-a lovit din greșeală pe arbitrul Damon Murphy, permițându-i lui McNeish să execute lovitura liberă și să o trimită transversal către Matt Worley, care a colectat-o ​​pentru scor.

Worley a fost la capătul unei alte lovituri în suburbii, explodând de pe teren pentru a colecta lovitura de la 70 de metri a lui Bryn Philips pentru a marca un gol la normă întreagă, McNeish întorcându-se pentru a termina jocul 44-22.

44- Emiratele Arabe Unite (Sonatane Takalua 3, Siegried Fisi’ihoi, Anzelo Tuitavuki, Telusa Veainu tries; William Havili 4 con, 2 pen) Hong Kong 22 (Matt Worley 2, Alex Post încearcă; Gregor McNish 2 con, stilou). HT: 20-8.