Câștigătorii Premiilor Academiei 2021: vezi lista completă

Îngeri Filmul „Nomadland” al lui Chloe Zhao a fost vedeta celei de-a 93-a Premii a Academiei, obținând trei premii, inclusiv Premiul Academiei pentru cea mai bună imagine. Actrița Frances McDormand a câștigat Cea mai bună actriță într-un rol principal pentru rolul ei de „Fern” din film.

Vedeți lista completă a câștigătorilor Premiilor Academiei 2021 de mai jos:

Cel mai bun actor într-un rol principal

Riz Ahmed – Sunetul metalului

Chadwick Bosman – „Fundul negru al lui Ma Rainey”

Gary Oldman – „Mank”

Stephen Yoon – Minari

Anthony Hopkins – Tată.câştigător

Cel mai bun actor într-un rol secundar

Sacha Baron Cohen – Procesul din Chicago 7

Leslie Odom, Jr.- „O noapte în Miami …”

Paul Racey – Sunetul metalului

Lakeith Stanfield – „Iuda și Hristosul Negru”

Daniel Kaluuya – Iuda și Hristosul negru – câştigător

Cea mai bună actriță într-un rol principal

Viola Davis – „Fundul negru al lui Ma Rainey”

Ziua Andrei – „SUA vs Billie Holiday”

Vanessa Kirby – “Cut from a Woman”

Carey Mulligan – „Tânăra promițătoare”

Frances McDormand – „Nomadland” – câştigător

Cea mai bună actriță într-un rol secundar

Maria Bacalova – „Următorul film al lui Porat: Distribuirea unei mită minunate sistemului american pentru beneficiul care a fost națiunea glorioasă a Kazahstanului”

Glenn Close – „Hillbilly elegy”

Olivia Coleman – Tatăl

Amanda Seyfried – Mank

Yoh Jung Yoon Minari- câştigător

Cel mai bun lungmetraj de animație

În continuare – Dan Scanlon și Corey Ray

„Peste Lună” – Glenn Kane, Jenny Rim și Belen Chow

O oaie Shaun: Farmageddon – Richard Phelan, Will Becher și Paul Kewley

„Wolfwalkers” – Tom Moore, Ross Stewart, Paul Young și Stefan Roelants

Suflet? – Pete Docter și Dana Murray. câştigător

Cea mai bună cinematografie

Iuda și Hristosul Negru – Sean Bobbitt

„Știrile lumii” – Dariush Volski

„Nomadland” – Joshua James Richards

„The Chicago Trial 7” – Fedun Papameshell

Manke – Eric Messerschmidt. câştigător

READ  Filmul danez „Another Tour” a câștigat un Oscar pentru cel mai bun lungmetraj internațional

Cel mai bun design de modă

Emma – Alexandra Byrne

„Mank” – Trish Summerville

Mulan – Pina Deigler

„Pinocchio” – Massimo Cantini Parini

“Black Bottom What Raine” – Anne Roth – câştigător

Cea mai bună regie

„Un alt turneu” – Thomas Winterberg

„Mank” – David Fincher

„Minar” – Lee Isaac Chung

Femeie promițătoare – Emerald Fennell

„Nomadland” – Chloe Chow – câştigător

Cel mai bun lungmetraj documentar

„Colectiv” – Alexander Nanao și Bianca Oana

„Crepe Camp” – Nicole Newnham, Jim Lieberecht și Sarah Boulder

„Agent al aluniței” – Mighty Bardi și Marcela Santibanez

„Timpul” – Garrett Bradley, Lauren Domino și Kylin Quinn

„My Octopus Teacher” – Pippa Erillish, James Reed și Craig Foster – câştigător

Cel mai bun scurtmetraj documentar

„Un concert este o conversație” – Ben Proudfoot și Chris Bowers

„Nu te separa” – Anders Hammer și Charlotte Cook

„Foamea în cauză” – Skye Fitzgerald și Michael Schuermann

Latasha Love Song – Sophia Nahle Alison și Janice Duncan

Colette – Anthony Giacchino și Alice Doyard. câştigător

Cea mai bună editare de film

„Părinte” – Yorgos Lambrinus

„Nomadland” – Chloe Chow

Tânăra promițătoare – Frederic Thoraval

„The Chicago Trial 7” – Alan Baumgarten

Metal Sound – Mikkel EG Nielsen – câştigător

Cel mai bun lungmetraj internațional

„Zile mai bune” – Hong Kong

Colectiv – România

„Omul care și-a vândut pielea” – Tunisia

– Ko Fades, Aida? – Bosnia si Hertegovina

„Un alt turneu” – Danemarca

Cel mai bun machiaj și coafură

Emma – Maryse Langan, Laura Allen și Claudia Stoles

„Hillbilly Eligi” – Eren Krueger Makash, Matthew Mongle și Patricia Dehany

„Mank” – Gigi Williams, Kimberly Sittery și Colin LaBave

„Pinocchio” – Marc Collier, Dalia Cooley și Francesco Pigoretti

„Fundul negru al lui Ma Rainey” – Sergio Lopez Rivera, Mia Neal și Jamaica Wilson – câştigător

Cea mai bună coloană sonoră

„Da 5 Bloods” – Terence Blanchard

READ  Danemarca, România și Mexicul ocupă lista scurtă a Oscarurilor internaționale

„Mank” – Trent Reisnor și Atticus Ross

Minari – Emile Moseri

„Știrile lumii” – James Newton Howard

„Suflet” – Trent Reisnor, Atticus Ross și John Baptiste – câştigător

Cea mai bună melodie originală

„Hear My Voice” din „The Trial of the Chicago 7” – Daniel Pemberton, Celeste Witt

„Husavik” din „Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” – Savan Kotecha, Fat Max Gsus și Rickard Göransson

„Io Si (Văzut)” din „The Life Ahead” – Diane Warren, Laura Bossini

„Vorbește acum” din „One Night in Miami …” – Leslie Odom Jr. și Sam Ashworth

„Luptă pentru tine” din „Iuda și Hristosul Negru” – ELA, Dernst Emile II, Tiara Thomas – câştigător

Cea mai buna poza

„Tatăl” – David Parfitt, Jean-Louis Levy, Philip Caracason

Iuda și Hristosul Negru – Shaka King, Charles D. King și Ryan Coogler

Mank – Ceán Chaffin, Eric Roth și Douglas Urbanski

Minary – Christina Oh

„Cea mai promițătoare tânără” – Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell și Josie McNamara

„Sunetul metalului” – Burt Hamlink și Sacha Ben Harrush

„The Chicago Trial 7” – Mark Platt și Stuart Pesser

„Nomadland” – Frances McDormand, Peter Spears, Molly Asher, Dan Janvie, Chloe Chow – câştigător

Cel mai bun design de producție

„Tatăl” – Peter Francis, Cathy Featherston

„Fundul negru al lui Ma Rainey” – Mark Riker, Karen O’Hara și Diana Stoton

„Știrile lumii” – David Crank și Elizabeth Kennan

„Principiu” – Nathan Crowley și Cathy Lucas

Manke – Donald Graham Burt și Jean Pascal – câştigător

Cel mai bun scurtmetraj de animație

Burr – Madeleine Charfian și Michael Cabarat

„Genius Loci” – Adrien Merigeau și Amaury Ovise

„Oprah” – Eric Oh

„Yes People” – Gisli Dary Halldorson și Arnar Gunnarson

Dacă s-a întâmplat ceva, te iubesc – Will McCormack și Michael Jovier – câştigător

Cel mai bun scurtmetraj live

READ  Hrithik Roshan aka 'Rye' gets a sincere wish on the occasion of his ex-wife Susan Khan's birthday: World's Best Father

„Feeling Fun” – Doug Rowland și Suzanne Rosinski

„Camera mesajelor” – Elvira Lind și Sophia Sundarvan

Prezentul – Farah Nabulsi și Usama Bawardi

„Ochiul alb” – Tomer Shushan și Shera Huchman

„Doi străini sunt departe” – Travon Free și Martin Desmond Rowe – câştigător

Cel mai bun sunet

„Greyhound” – Warren Shaw, Michael Minkler, Bow Borders, David Wayman

„Mank” – Ren Cleese, Jeremy Mouloud, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunen

„Știrile lumii” – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller și John Pritchett.

„Suflet” – Ren Klis, Coya Elliott și David Parker

„Sunetul metalului” – Nicholas Becker, Jaime Baksht, Michel Kotolink, Carlos Curtis și Philip Blath – câştigător

Cele mai bune efecte vizuale

„Dragostea și monștrii” – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everett și Brian Cox

Midnight Sky – Matthew Casmere, Christopher Lawrence, Max Solomon și David Watkins.

„Mulan” – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Murray și Steve Ingram

„Singurul Ivan” – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones și Santiago Columbo Martinez

Principiul – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley și Scott Fisher – câştigător

Cea mai bună scriere (scenariu adaptat)

„Borat Subsequent Moviefilm” – Sacha Baron Cohen, Anthony Haynes, Dan Swimmer, Peter Payneham, Erica Revinoga, Dan Maser, Jenna Friedman, Lee Kern, Nina Bidrad

„Nomadland” – Chloe Chow

„O noapte la Miami …” – Kemp Bowers

„Tigrul alb” – Ramen Bahrani

„Tatăl” – Christopher Hampton și Florian Zeller

Cea mai bună scriere (scenariu original)

„Iuda și Hristosul Negru” – Will Pearson, Shaka King, Kenny Lucas și Keith Lucas

„Minar” – Lee Isaac Chung

„Sunetul metalului” – Darius Marder, Abraham Marder și Derek Cianfrance

„The Chicago Trial 7” – Aaron Sorkin

Tânăra promițătoare – Emerald Fennell. câştigător

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *