Chelsea a ajuns la victoria asupra lui Tottenham, format din nouă oameni, într-un meci haotic | fotbal

Chelsea a ajuns la victoria asupra lui Tottenham, format din nouă oameni, într-un meci haotic |  fotbal

În ultimul meci din runda a 11-a din Premier League engleză, Tottenham Hotspur a luat avans devreme în fața fanilor săi împotriva Chelsea din Londra, dar a rămas în urmă cu nouă goluri în repriza secundă și a primit trei goluri în ultimele 25 de minute. . Confruntarea a fost plină de evenimente, de altfel, cinci goluri ilegale au fost anulate cu ajutorul VAR.

Publicul gazdă a avut un motiv să aplice deja în minutul șase, când Dejan Kulusevski a marcat cu piciorul stâng din dreapta. Mingea a sărit de un fundaș al lui Chelsea, iar Tottenham, care conduce clasamentul, a avansat.

Chelsea a marcat un alt gol opt minute mai târziu, dar după consultarea cu VAR, a devenit clar că Son Heung-min, care alergase, era în ofsaid. În minutul 18 al meciului, fundașul Tottenham Destiny Udoji a făcut o greșeală fatală când a înaintat cu picioarele spre Raheem Sterling, dar cu ajutorul tehnologiei VAR s-a decis să nu arate cartonașul roșu italianului și acesta a scăpat de un avertizare. Card.

Sterling, la rândul său, a egalat trei minute mai târziu, dar Arbitrul Asistent Video a intervenit din nou când mingea a atins mâna portarului, iar Tottenham și-a menținut avantajul la minim. Cartonașul roșu a apărut din nou în aer în timpul construcției porții când fundașul lui Tottenham, Cristian Romero, a lovit un jucător de la Chelsea, dar argentinianul a rămas pe teren. Oaspeții au sărbătorit egalarea șapte minute mai târziu, dar ulterior a devenit clar că în situația care a precedat golul lui Moises Caicedo, Chelsea beneficiase de offside și golul nu a fost acordat.

Totuși, egalarea a venit când, în minutul 33 al unei prime reprize pline de evenimente, Romero a fost din nou în centrul atenției pentru crearea unei situații periculoase. VAR a fost din nou consultat și argentinianul a fost eliminat pentru un fault, după care Cole Palmer a marcat un penalty pentru Chelsea.

READ  Fostul prim-ministru român laudă contribuția lui Mehriban Aliyeva la înființarea Azerbaidjanului

Evenimentele primei reprize nu s-au încheiat însă cu egalarea, iar în minutul 37 Chelsea a ajuns din nou la poartă, dar șutul lui Sterling a ieșit de pe tabela de marcaj din cauza ofsaidului, așa că cele două echipe au mers la vestiare cu un 1-. 1 plumb. -1 cravată.

Arbitrul Michael Oliver a consultat VAR în mod repetat Autor/Sursa: Scanpix/EPA

În minutul 55, Spurs a scăzut cu nouă goluri când Udoji, care a primit cartonaș galben în prima repriză, a încheiat contraatacul lui Chelsea cu o alunecare. De data aceasta, italianul nu a reușit, iar echipa gazdă a fost nevoită să joace ultimele 35 de minute ale meciului cu mai puțini jucători.

Desigur, Chelsea a început să apese după aceea, dar abia în minutul 75 Sterling i-a pasat lui Nicholas Jackson, care a tras mingea puternic pe lângă Tottenham. Și după acest gol, arbitrul Michael Oliver a mers pe ecran, dar lovitura a fost socotită de această dată.

Totuși, fanii lui Tottenham au reușit să aplaude doar trei minute mai târziu, când mingea a ajuns în stâlpul din spate într-o situație record, unde Eric Dier a marcat pentru Chelsea. Ca de obicei, șutul acesta a fost și controlat, iar Tottenham a pierdut cu 1-2 din offside.

Son Heung-min a ridicat pulsul suporterilor gazdelor, care deja suferiseră mult, în minutul al patrulea în prelungiri, dar portarul Chelsea, Robert Sanchez, a blocat un șut periculos. Dar în atacul care a urmat, Chelsea s-a eliberat și Nicholas Jackson a pecetluit victoria cu al doilea gol. Gambianul în vârstă de 22 de ani și-a încheiat hat-trick-ul trei minute mai târziu, când a gestionat cu încredere o situație unu-la-unu cu portarul, în timp ce Chelsea a reușit să câștige cu 4-1 în deplasare.

READ  Wimbledon: Fernandez avansează, Auger-Aliassime se prăbușește în primul tur

Cu această înfrângere, Tottenham a ratat ocazia de a se ridica în fruntea clasamentului și să continue să ocupe locul doi cu 26 de puncte, la un punct în spatele campionului Manchester City. Aceasta a fost și prima înfrângere a lui Tottenham din sezon. Dar Chelsea, care a început prost sezonul, a obținut a patra victorie și ocupă locul zece în clasamentul Premier League cu 15 puncte după 11 runde.