Clinical Italy traversează România cu 14 oameni pentru a câștiga prima victorie a anului: Planet Rugby

Italia a învins România, formată din 14 jucători, care a pierdut un blocaj timpuriu al lui Adrian Motoc, cu nouă încercări la unu, în drum spre victoria cu 57-7 la San Benedetto del Tronto sâmbătă.

A fost o performanță clinică a gazdelor care dominaseră perioade lungi de timp, dar sarcina le-a devenit mult mai ușoară după ce arbitrul Luke Pearce i-a dat cartonaș roșu lui Motoc în minutul 10, după ce acesta a reușit cu capul în timp ce căpitanul Italiei Michele a fost eliminat. Lamaro este într-o formă proastă.

În cele din urmă, Azzurri a avut o mulțime de calități pentru Oaks, cu Ange Capuozzo în frunte cu o dublă de încercări, în timp ce Paolo Odogwu, Monty Ioane, Alessandro Garbisi, Giacomo Nicotera, Juan Ignacio Brex, Dino Lamb și Toa Halafihi au trecut și ei.

Paolo Garbisi a reușit, de asemenea, șase conversii, în timp ce singurele puncte ale României au venit din penalty, Italia și-a câștigat prima victorie a anului.

Click aici pentru echipe și marcatori

Azzurrii au controlat încă de la început și au deschis scorul la începutul minutei șase, când Odogo a susținut atenția a doi fundași – după ce Paolo Garbisi l-a găsit cu o pasă bine cronometrată – înainte de a centra pe dreapta. unghiul mâinii.

Acesta din urmă a eșuat cu o încercare de conversie, dar Italia a continuat să mențină conducerea și lucrurile au mers din rău în mai rău pentru oaspeți, când Motoc a primit ordinele de marș la scurt timp după.

Cu un avantaj de un singur om, gazdele și-au mărit pariul pe atac și la scurt timp după plecarea lui Motoc, Paolo Garbisi i-a mutat semivoleu lui Ewan, care a avut o cursă ușoară pe linia de încercare.

READ  Evaluarea nevoilor multisectoriale ale României (dec 2022) - România

Italia a continuat să domine pe măsură ce repriza a progresat și a fost răsplătită cu a treia încercare în minutul 16, când Alessandro Garbisi a tăiat apărarea înainte de a cădea înapoi.

Seniorul Garbisi a făcut figuranții, ceea ce înseamnă că azzurri au avut un avans de 19-0 înainte ca Capuzzo să-și pună numele pe foaia de scor cu o încercare de evadare din mijlocul drumului său în perioada de deschidere.

Gazdele au continuat să atace, iar în minutul 28 Nicotera a fugit pe o pasă a lui Lamaro înainte de a trece peste linia de încercare de la o distanță apropiată.

După 10 minute, Oaks a produs un atac rar în jumătatea Italiei și și-a pus rapid tabăra în locul 22 a gazdelor. Ei au pus multă presiune pe azzurri înainte de a fi recompensați cu o încercare de penalty după un fault defensiv cinic al lui Lamaro lângă linia de încercare.

Asta a însemnat echipele și-au schimbat rândurile, Italia conducând cu 31-7, dar, în ciuda faptului că și-au avut căpitanul în careu de păcat, azzurri au fost cei mai rapizi care au ieșit din blocuri după reluare, când Brix a încheiat o mișcare fluidă începută de Paolo Garbisi în interiorul său. propria jumătate. .

La scurt timp după aceea, lotul României s-a redus la 13 jucători când Cristian Cerica a primit cartonaș galben după o ciocnire de cap în timp ce l-a atacat pe Ioan. Sa întâmplat în minutul 46 și opt minute mai târziu gazdele au fost răsplătite când Capuzzo a centrat pentru al doilea efort într-un mod spectaculos.

READ  România a strâns 3,5 miliarde de euro prin euro-obligațiuni pe 12 și 20 de ani

În minutul 66, presiunea necruțătoare a azzurrilor a dus la o încercare transformată a lui Lamb, care a strâns o jumătate de secol de puncte înainte ca El Halfihi să trimită o centrare în minutul 72 – pe care și Garbisi a transformat-o – pentru a pecetlui o victorie emfatică.

Citeşte mai mult: Billy Vunipola primește un cartonaș roșu în timp ce Irlanda înfruntă dură Anglia săracă