Croația îneacă Turcia, Elveția îneacă Israelul, iar România îneacă Belarus

Croația, semifinalistă la Cupa Mondială, a câștigat cu 2-0 în Turcia pentru a-și începe campania în Grupa D după remiza de deschidere cu Țara Galilor.

Mijlocașul lui Chelsea, Mateo Kovacic, a marcat un dot în prima repriză, datorită a două goluri ale lui Mario Pasalic.

Croația este egală la patru puncte cu Țara Galilor, după ce echipa lui Rob Page a învins Letonia cu 1-0 și a câștigat prima victorie de la retragerea lui Gareth Bale.

Atacantul Kiefer Moore a marcat golul victoriei pentru Țara Galilor dominantă în minutul 41.

Elveția și-a asigurat două victorii din două meciuri din Grupa A cu o victorie confortabilă cu 3-0 în fața Israelului.

Golurile lui Ruben Vargas, Zaki Amdoni și Sylvain Widmer i-au ajutat pe elvețieni să-și continue victoria cu 5-0 asupra Belarusului într-un stil impresionant.

De asemenea, România se mândrește cu un record de grupă de 100% după ce a învins Belarus cu 2-1, în timp ce Kosovo are două puncte din același număr de meciuri după ce a remizat 1-1 cu Andorra.

Georgia a remizat 1-1 cu Norvegia în celălalt meci din Grupa A de la Batumi.

Scandinavii au avansat prin Alexander Sorloth pentru a-l înlocui pe accidentatul Halland în minutul 15.

Dar atacantul de la Metz, Georges Mikaotadze, a egalat la ora, asigurându-se că Georgia nu și-a început oferta de calificare la primul turneu major.

„Ar fi fost mai rău dacă am fi stat aici și nu am creat ocazii. Am avut niște șanse uimitoare astăzi. Asta e viața”, a spus antrenorul Norvegiei Stall Solbakken.

READ  EA Sports și Major League Soccer reinventează sporturile și implicarea fanilor într-un parteneriat global reînnoit