Cupa Mondială 1990: Când Camerunul a uimit Argentina | știri despre fotbal

Cupa Mondială 1990: Când Camerunul a uimit Argentina |  știri despre fotbal

Germania de Vest a devenit a treia țară – după Brazilia și Italia – care câștigă pentru a treia oară Cupa Mondială.

Descriere: Argentina
Pantoful de aur: Salvatore Schillaci (Italia)

fundal

Cupa Mondială din 1990 a fost prima pentru mulți, precum și ultima.

Din punct de vedere politic și geografic, va fi ultima Cupă Mondială pentru Germania de Vest deoarece țara se va uni cu Germania de Est în câteva luni și toate turneele ulterioare se vor juca ca Germania. URSS a jucat și ultima Cupă Mondială ca uniune înainte de a fi dizolvată anul următor.

Italia a fost printre favoritele la câștigarea turneului alături de Argentina, Anglia și Germania de Vest.

Costa Rica, Republica Irlanda și Emiratele Arabe Unite și-au făcut debutul, în timp ce Egiptul și Statele Unite au revenit după o lungă absență. Franța, care a ajuns în finalele anterioare, nu s-a calificat.

Turneul a început cu una dintre cele mai mari surprize din istoria sa: Camerunul, care a jucat doar pentru a doua oară într-o Cupă Mondială, a învins-o pe campioana în curs, Argentina, cu 1-0. Apoi au învins România și s-au calificat prin knockout.

Argentina a avansat și ea, dar ca una dintre echipele de pe locul trei.

Camerunul și Republica Irlanda au fost calificările surpriză în sferturile de finală, Brazilia, Țările de Jos și Uruguay au fost eliminate.

Ambele semifinale s-au decis prin penalty-uri, ceea ce a dus la frângere și lacrimi pentru Italia (înfrângere 4-3 în fața Argentina) și Anglia (înfrângere 4-3 în fața Germaniei de Vest).

READ  Video | Jasikevicius a avut o victorie impresionantă în fața lui Algiris, iar Grigonis a devenit eroul pentru Panathinaikos cu un trei puncte în ultima secundă.

Finala nu a fost la înălțimea ocaziei, ambele echipe au folosit tactici defensive. Primul cartonaș roșu din finala Cupei Mondiale i-a fost înmânat argentinianului Pedro Monzon în minutul 65.

În ciuda faptului că s-a confruntat cu o echipă slabă pentru tot restul meciului, Germania de Vest nu a reușit să amenințe poarta argentiniană. Până la urmă au marcat singurul gol al meciului dintr-o lovitură de pedeapsă după 85 de minute.

Germania de Vest a devenit a treia țară (după Brazilia și Italia) care câștigă pentru a treia oară Cupa Mondială.

înălțimi

Franz Beckenbauer a devenit prima persoană care a câștigat Cupa Mondială în calitate de căpitan și manager.

Camerunul a devenit prima țară africană care s-a calificat în sferturile de finală.

scăzut

Tactica defensivă a văzut o mulțime de pase în spate și portari care țineau mingea pentru a pierde timpul.

Una dintre finalele Cupei Mondiale cu cele mai mici scoruri, cu 2,21 goluri pe meci.

16 cartonașe roșii au fost distribuite la acel moment în cadrul turneului.