Cupa Mondială de Rugby: Tonga 45-24 România

Noul jucător de la Leicester Tigers, Solomon Kata, a marcat două dintre cele șapte încercări ale Tonga împotriva României

Cupa Mondială de Rugby 2023: Grupa B: Tonga vs România

Tonga: (21) 45

Încerca: Card 2, Mwala, Taumwipo, Failanu, Ahki, Taumwifolau contra: Havel 5

România (17) 24

Încerca: Student, Sorugiu, Simionescu contra: Deficiențe 3 Pixuri: Konachi

Tonga a înregistrat prima lor victorie la Cupa Mondială de Rugby într-un concurs distractiv în grupul B împotriva României.

Cele două echipe au intrat în meci cu scopul de a evita să termine pe ultimul loc după trei înfrângeri în trei meciuri IrlandaȘi Scoția și Africa de Sud.

România a rămas la distanță de atac până la ora, dar Tonga s-a retras în ultimele 20 de minute.

Cu toate acestea, cele 24 de puncte ale Oaks au însemnat că au evitat să stabilească un record pentru cele mai puține puncte marcate într-o Cupă Mondială de Rugby.

România a intrat în meci cu doar opt puncte înscrise în trei jocuri și o diferență de -234 de puncte, și a căzut mai devreme în urmă după un moment magic al fostului jucător de la All Black Charles Piutau, care i-a pasat mingea lui Solomon Kata pentru a trimite o centrare după 11. minute.

Un alt ex Noua Zeelandă Internaționalul a marcat al doilea gol al lui Tonga patru minute mai târziu, când George Mwala a trecut prin slaba apărare a României pentru a trece sub stâlpi și a marcat 14-0.

Konacci a marcat primele puncte ale României de la meciul de deschidere împotriva Irlandei, dar Tonga a răspuns când șutul puternic al lui Sione Talitoi a creat spațiu pentru Afosiba Taumoeppo pentru a-i pune în avantaj cu 21-3 după 22 de minute.

READ  Sky Showtime îl numește pe John Farrar în funcția de director de programare - The Hollywood Reporter

Interagul Open Oaks Christy Bobock a retras și după Hlaaleva Fifita a primit cartonaș galben în minutul 33 Florin Sorugiu a marcat în cel de-al 104-lea și ultimul joc al său pentru a face 21-17 la pauză.

Numărul opt al celor de la Glasgow Warriors, Sione Failanu, a pecetluit punctul în plus pentru Tonga în minutul 49, înaintea unui răspuns genial din partea României, când lovitura bine executată a lui Nicolas Onutu a fost transformată de fundașul lateral Marius Simionescu pentru a marca 28-24 cu puțin timp înainte de oră. marcă.

Dar Tonga a profitat din plin atunci când România a început să obosească, cu Pita Ahki, Thani Kata și Kieren Taumuvolau pecetând victoria.