Dar dacă în sfârșit Hai încearcă? Rhea frustrat forțează Arsenal să găsească șapte numere norocoase – Soccernet.ee

Dar dacă în sfârșit Hai încearcă?  Rhea frustrat forțează Arsenal să găsească șapte numere norocoase – Soccernet.ee

La începutul rundei săptămânale a Premier League, jucătorii de la masă Arsenal și nou-veniții Luton Town s-au angajat într-o altă luptă bogată în goluri, favoriții trăgând cea mai lungă paie cu câteva zeci de secunde înainte de fluierul final – în al șaptelea minut al prelungirilor. , al șaptelea gol a fost marcat în meci, cu Arsenal câștigând 4:3.

Meciul a început așa cum era de așteptat, cu Gabriel Martinelli punând oaspeții în avantaj în minutul 20, dar Luton a egalat doar cinci minute mai târziu prin lovitura lui Gabriel Ocho. Cu toate acestea, Arsenal a intrat în a doua repriză cu un avantaj slab, când Gabriel Jesus a reușit cu capul o centrare bună de Ben White în minutul 45.

Contrar așteptărilor, Luton a început cu brio a doua repriză. În minutul 49, primul portar al lui Arsenal a ratat un șut înalt al lui David Raya, care a preluat locul lui Aaron Ramsdale în timpul sezonului, iar Elijah Adebayo a trecut cu capul în plasă. Opt minute mai târziu, Ross Barkley l-a refuzat pe Rayaya, trimițând-o pe lângă bară, iar Luton a luat conducerea pentru prima dată.

Dar acum Arsenal a avut un răspuns rapid, Kai Havertz a egalat din nou la trei minute după golul lui Barkley. Pe măsură ce minutul a trecut, Luton a săpat mai adânc în apărare, iar în cele șapte minute suplimentare acordate de arbitru, Arsenal a reușit în sfârșit – Martin Odegaard a centrat și Declan Rice a reușit mingea cu capul lângă bară.

Victoria cu 4-3 îl va ajuta pe Arsenal să continue în fruntea clasamentului în orice caz, cu un avans de cinci puncte față de cel mai apropiat rival al său, Liverpool, înainte de meciurile rămase din rundă. Luton a rămas inițial pe locul 17 cu 9 puncte, chiar deasupra zonei retrogradării. Una dintre cele trei echipe din spatele lor este Burnley, care a dominat prima repriză în deplasare la Wolverhampton, dar în minutul 42, atacantul gazdelor Hwang Hee-chan a încheiat contraatacul cu un șut bine plasat. A fost singurul gol al jocului, iar victoria cu 1-0 îi menține pe Wolves în primii zece în clasament.

READ  Regizorul spune că puterea premiilor Oscar menține tragedia „colectivă” romană în mintea oamenilor