Douăzeci de lungmetraje care vor concura la Annecy, capitala mondială a animației

– Cini Bomani, Alain Augito, Alberto Vasquez, Anca Damian, Jose Miguel Ribeiro și Pierre Valdes, printre alții, vor lupta pentru Cristalul 2022.

Douăzeci de lungmetraje care vor concura la Annecy, capitala mondială a animației

Salcie oarbă, femeie adormită de Pierre Valdis

După o lansare online completă în 2020 și evenimentul hibrid care a avut loc anul trecut, The Festivalul Internațional de Film de Animație de la Annecy (Prezidat de Michael Marine) la gama sa obișnuită – așa cum se cuvine celui mai mare eveniment global din gen – pentru 41Sf Lansarea care urmează să fie lansată în perioada 13-18 iunie. După ce proiectele Mifa Pitches au fost dezvăluite săptămâna trecută (citiți buletin informativ), a venit rândul selecției oficiale de lungmetraje (alcătuită de directorul artistic Marcel Jan) va fi dezvăluit aseară, un set remarcabil de 20 de titluri (din o sută de intrări) împărțite în două competiții.

(Articolul continuă mai jos – informații despre afaceri)

Opt producții europene (comunite) din cele zece lucrări cu care se luptă pentru vedeta Crystal 2022 în selecția oficială, care sunt Salcie oarbă, femeie adormită de Pierre Valdis (Citat din romanul lui Haruki Murakami – Citește buletin informativ – produs de Franța, Luxemburg și Canada), Interzis câinilor și italienilor de regizorul francez Alan OgitoȘi Nyula Din Portugalia Jose Miguel Ribeiro (El și-a semnat numele pe primul film de animație din țara sa, creat împreună cu Belgia, Țările de Jos și Franța) și Relația mea de dragoste cu căsătoria de către Letonia Sene Bowman (Selectat și pentru viitoarea competiție internațională a Festivalului Tribeca – CITEȘTE Articolul – Marfa).

Ne grăbim de partea lor, găsim Charlotte de regizorul francez Eric Warren Talent canadian Tahir Rana (combinând priceperea de producție din Canada, Belgia și Franța), războaie cu unicorn Din Spania Alberto VasquezCoproducție între Franța și Luxemburg Micul Nicolae de Amandine Friedon Și Benjamin nenorocirea mea (Programat pentru a se bucura de premiera mondială într-un spectacol privat la Cannes) și Al Jazeera [+see also:
film review
trailer
film profile
]
din România Anka Damian (A fost apreciat la competiția Big Screen de la Rotterdam.) Aceste filme vor fi proiectate împotriva multor producții japoneze.

READ  Mii de irlandezi au fost duși în România de un cuplu care pretindea că locuiește pe străzile din Cork, a fost audiat de tribunal

Cinci (coproducții) europene fură atenția dintre cele zece filme selectate pentru competiția Contrechamp: Demoni serioși de portughez helmer Nono BetoȘi Yaya e Lenny – Libertatea de a merge [+see also:
film review
trailer
film profile
]
de Italia Alessandro Rac (A fost prezentat în Piazza Grande din Locarno anul trecut) răsărit în Aurora de Armenia Ina Sahakianproducție franco-japoneză Zeci din nord de Koji YamamuraȘi Pasăre de argint și pește curcubeu de China Leila (Produs de SUA și Olanda). Este o colecție care reflectă natura extrem de globalizată a animației din ultima vreme, prezentând producții venite din Mexic, Algeria, Columbia, SUA și Coreea de Sud.

De remarcat sunt, de asemenea, numeroasele filme speciale de lungmetraj Faraonul, sălbaticul și prințesa de Michelle Ocelot (care este programat să primească un cristal de onoare anul acesta, alături de actrița americană Jennifer Leeproducție franco-belgiană secretele tatălui de Vera Belmont Și filmul popular Minions: Creșterea unui cățelCare este programat să deschidă festivalul. Și asta fără să uităm de primele poze care sunt programate să fie afișate din filmele mult așteptate Ernst și Celestine, Călătoria către Sharabi de Jean Christophe Roger Și Julian ChengȘi Puss in Boots: Ultima dorințăȘi Spider-Man: Via the Spider-Verse (Partea 1).

Filmele de lung metraj selectate sunt următoarele:

Selecția oficială

CharlotteEric Warin și Tahir Rana (Belgia / Canada / Franța)
La revedere Dongles!Atsuko Ishizuka (Japonia)
Interzis câinilor și italienilorAlan Ogito (Franța / Italia)
Micul NicolaeAmandine Friedon și Benjamin Massuber (Franța / Luxemburg)
Casa pierduților pe capShinya Kutsura (Japonia)
Relația mea de dragoste cu căsătoriaSene Bowman (SUA / Letonia / Luxemburg)
NyulaJose Miguel Ribeiro (Portugalia / Belgia / Țările de Jos / Franța)
Salcie oarbă, femeie adormităPierre Valdis (Canada / Franța / Luxemburg)
Al Jazeera [+see also:
film review
trailer
film profile
]
Anka Damian (Română / Franța / Belgia)
războaie cu unicornAlberto Vasquez (Spania – Franța)

READ  [Euro Cup-Finals] Transmisie în direct între Italia și Anglia

countrychamp

răsărit în AuroraIna Sahakian (Germania / Armenia / Lituania)
acasă în altă parteCarlos Hagermann și Jorge Villalobos (SUA/Mexic)
În al cincilea rând – Fântâna uităriiKhaled Chiheb (Algeria)
Cealaltă formă (La utra forma)Diego Guzman (Columbia)
Demoni Jedi (Demoni Jedi)Nono Beto (Spania / Franța / Portugalia)
Zeci din nordKoji Yamamura (Franța / Japonia)
cowboy cuanticJeff Marslett (Statele Unite ale Americii)
Pasăre de argint și pește curcubeuLeila (SUA/Țările de Jos)
Chun Tae-il: O flacără vieJun Pyo Hong (Coreea de Sud)
Yaya e Lenny – Libertatea de a merge [+see also:
film review
trailer
film profile
]
Alessandro Rac (Italia)

Oferte speciale in afara competitiei

Minions: Creșterea unui cățelKyle Balda, Brad Ableson și Jonathan Del Vall (SUA) (film de deschidere)
Faraonul, sălbaticul și prințesaMichelle Ocelot (Franţa)
An luminăAngus McClain (Statele Unite ale Americii)
Cherry Lane nr. 7Yunfan (Hong Kong)
monstru marinChris William (Statele Unite ale Americii)
secretele tatăluiVera Belmont (Franța / Belgia)

(Articolul continuă mai jos – informații despre afaceri)

(tradus din franceza)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.