E o nebunie să te antrenezi cu el

Damien Lillard spune că asumarea lui la președinția NBA în acest sezon a fost „inacceptabilă”, deoarece nu se aștepta să fie afectat de schimbarea regulilor ligii.

Noua interpretare a regulii greșite din 2021-22 a văzut „o schimbare în gestionarea mișcărilor deschise, bruște sau anormale care nu sunt legate de baschet de către jucătorii care atacau mingea în încercarea de a trage faulturi”, ceea ce a însemnat, în esență, mai puține călătorii către linia de falie pentru unii jucători.

Starul Portland Trail Blazers, Lillard, a încercat 484 de aruncări libere anul trecut, a cincea cel mai mult din NBA.

Dar acest număr a scăzut de la 7,2 pe joc până la 3,2 după modificările oficiale și este un factor important în scăderea scorului de elită al lui Lillard de la 28,8 la 19,3.

Doar în sezonul de juniori, apărătorul a marcat mai puține puncte pe meci, în timp ce numărul încercărilor de aruncări libere nu a fost niciodată în medie.

Având în vedere că Lillard a obținut 23,1 la sută din punctele lui Blazers în 2020-21, doar Stephen Curry contribuind la Golden State Warriors cu o cotă mai mare (24,6 la sută), această scădere a avut un impact uriaș.

Portland are scorul de 5-6 anul acesta și una dintre cele trei echipe care sunt încă învinse pe drum, cu ultima înfrângere marți la Los Angeles Clippers.

Blazers au spart o serie de șapte înfrângeri consecutive împotriva Clippers în întâlnirea anterioară a echipei, dar au căzut cu 117-109 la Staples Center, unde Lillard a fost furios pe oficiali și s-a limitat la o singură încercare de aruncare liberă.

El a vizitat seria coruptă doar de trei ori în ultimele trei jocuri și i s-a permis să spargă în timpul misiunilor sale media de după meci.

READ  Osaka și Paraty se luptă, dar ajung în sferturile de finală de la Melbourne cu Halep Cruises | Sport

„Simt că modul în care se desfășoară jocul este inacceptabil”, a spus Lillard.

„Nu vreau să intru prea mult în ea, așa că ei fac o mulțime de lucruri, dar explicațiile, lucrurile care sunt ratate, adică, haide…

„Nu sunt genul ăsta de jucător – am simțit că aș fi implicat, schimbarea regulilor nu m-ar afecta, pentru că nu fac trucuri la arbitri, nu fac trucuri. Nu e în regulă, omule .

„Și apoi explicațiile și notițele în schimb când le spui de genul.. Nu am altceva de spus despre asta.”

Cu toate plângerile lui Lillard, performanța lui la tir a fost, de asemenea, scăzută în acest an, cu o medie de 36,5 la sută din teren, 25,5 la sută din intervalul de trei puncte și 85,7 la sută din cauza erorilor; A fost 45,1, 39,1 și 92,8 sezonul trecut.

Aceste numere nu au fost ajutate de o performanță disperată împotriva Indiana Pacers săptămâna trecută, când doi din 13 au fost în afara terenului pentru doar patru puncte în 38 de minute.

Doar o dată mai devreme în cariera sa, Lillard a marcat foarte puține puncte în timp ce a jucat mai multe minute (patru din 40 față de Orlando Magic în 2013).

Dar el a marcat cel mai mare din anul 27 împotriva lui Clippers și a adăugat: „Mă simt mai bine în fiecare meci. Încă simt că nu mă duc complet, dar mă simt mai bine în fiecare joc”.