Echipa de handbal feminin din Croația scrie istorie câștigând euro asupra României!

10 decembrie 2020 – Echipa de handbal feminin din Croația învinge joi România în turul doi al Campionatului European, aducându-le cu un pas mai aproape de semifinale.

Echipa croată de handbal feminin a dat startul celei de-a doua runde a Campionatului European de fotbal astăzi, marți, la Kolding, Danemarca, după trei victorii uimitoare din faza grupelor împotriva Ungariei, Olandei și Serbiei.

În timp ce Croația a urmărit în primele 20 de minute ale meciului, acestea au egalat la 8: 8 în minutul 21 și au crescut doar de acolo. În minutul 27, era 12: 9 pentru Croația, iar prima repriză s-a încheiat cu un avans de 4 (14:10)!

Elanul Croației a continuat în a doua repriză, cu salvări impresionante de la Te Bjevic în poartă. Au fost 15:11 pentru Croația în minutul 34 și 17:12 după doar trei minute! În minutul 41, Croația avea încă 5 goluri – iar în minutul 44 scorul era 19:15.

România și-a redus avantajul la 19:17 în minutul 48, forțând Croația să nu mai joace.

La câteva momente după gol, au readus Croația la nivelul +3 și, cu puțin peste 10 minute rămase, era vital ca fetele să se agațe de acel avantaj.

În minutul 52 au fost 21:17 pentru Croația, iar în minutul 54, 22:18. T Bjjevic a fost superb în poartă, în timp ce a salvat din nou în minutul 56, iar cu trei minute înainte de final, au fost 23:19 pentru Croația. Un avans de cinci goluri pentru Croația cu două minute înainte de finalul meciului aproape că a sigilat victoria lor, în ciuda faptului că a rămas solid în apărare pentru a evita un final dramatic.

READ  Andy Murray la extragerea US Open. Wawrinka se retrage

Cu mai puțin de un minut rămas, ultima ofensivă a României a eșuat. Croația a marcat golul final al meciului câștigând cu 25:20!

Cu această victorie, Croația scrie o altă pagină frumoasă din istoria handbalului, deoarece nu a obținut patru victorii consecutive în Campionatul European. Nici croatul nu învinsese niciodată România în Campionatul European, iar în cele patru meciuri jucate înainte, România câștigase de fiecare dată.

România este o echipă națională cu o tradiție foarte bogată și are trei titluri de Campionat Mondial, deși a fost cu mult timp în urmă – în 1956, 1960 și 1962. De asemenea, au luat două medalii de argint de la Campionatul Mondial. România a câștigat ultimele medalii în Danemarca – bronz de la Campionatele Europene din 2010 (atunci Norvegia era și co-gazdă) și bronz de la Campionatele Mondiale din 2015.

Pentru a citi mai multe despre handbalul croat, urmați Site oficial De la Federația Croată de Handbal.

Pentru a citi mai multe despre sporturile din Croația, urmați pagina dedicată TCN.