Estonia a reușit să învingă Groenlanda și a terminat pe locul cinci în campionatul danez de fotbal

Estonia a terminat pe locul cinci în Campionatul Baltic-Nordic de fotbal în sală, care a avut loc în Danemarca pentru prima dată. Turneul s-a încheiat într-o notă pozitivă, deoarece Groenlanda a fost învinsă cu 5:3 duminică și a pus capăt celor 16 meciuri fără victorii ale echipei.

5.-6. Estonia a pierdut în fața Groenlandei cu 2:4 (2:2) în meciurile de play-off de pe primul loc sâmbătă. În al doilea meci de duminică, numerele câștigătoare ale Estoniei au fost 5:3 (1:3).

Întrucât scorul celor două meciuri a fost 7:7, locul cinci a ajuns pe locul șase. Loviturile de pedeapsă sunt necesare pentru a determina câștigătorul seriei de locuri. Estonia a câștigat la penalty-uri 4:2 și a terminat pe locul cinci în turneu.

La 0:2 la jumătatea primei reprize a meciului de duminică, Artur Bostrov a marcat golul Estoniei dintr-o lovitură liberă, dar în atacul următor Groenlanda a marcat un contra-gol, iar repriza s-a încheiat cu scorul de 1:3 pentru Estonia.

În minutul șase al reprizei secunde, Bostrov a marcat golul 2:3, realizând pasa lui Gelessi Zakharov.

Estonia a egalat în minutul 10 al primei reprize când a transformat munca inițială a lui Erkki Mutus într-un gol marcat de Zakharov.

Zakharov a fost și el precis patru minute mai târziu când a trimis mingea din pasa lui Mikko Matinaro în poarta adversă.

Cu 26,9 secunde înainte de fluierul final, presiunea Estoniei, care și-a lăsat poarta goală și a profitat de „portarul zburător”, a dat roade. Bostrov a marcat al treilea gol în acest meci, deoarece mingea sa dintr-un șut relativ slab de la distanță lungă a fost deviată în poartă de portarul adversarului.

Maxim Babjak, Raul Ribani, Gelesi Zaharov și Erkki Mutus au strălucit pentru Estonia în loviturile de departajare și, deși Artur Bostrov a ratat șutul, portarul estonian Mark Boskin a făcut două salvari pentru a asigura victoria Estoniei cu 4:2 la loviturile de departajare.

READ  Miami Open 2023: Sorana Sirest o uimește pe Aryna Sabalenka ajungând în semifinale

Aceasta a fost prima dată când Estonia a învins Groenlanda, deoarece Estonia a pierdut în fața Groenlandei cu 1:2 la turneul desfășurat în Croația pe 13 ianuarie.

Echipa Estoniei nu a putut gusta bucuria victoriei pentru al 16-lea meci la rând. Ultima dată când Malta a fost învinsă cu 4-0 a fost pe 12 martie anul trecut. Apoi au fost 14 înfrângeri și două egaluri.

Meciurile pentru medalii vor avea loc și în Danemarca duminică. 3.-4. Ei vor înfrunta Lituania și Norvegia în meciul de pe primul loc, în timp ce Danemarca și Letonia se vor întâlni în finală.

Estonia, care a terminat pe locul al treilea în grupa Statelor Baltice, a egalat cu Lituania 3:3 (3:2) în subgrupă și a pierdut cu 1:4 (0:2) în fața Letoniei.

Formarea echipei de fotbal Estoniei în Danemarca

Portarii
Marc Boskin (10 iulie 1988) – Tallinna FC Banker Partner (61 de apariții / 3 goluri)
Mario Kom (24 octombrie 1998) – SACO Sporting (7/0)

Jucători de câmp
Maxim Goncharov (11.07.2005) – Sillamäe FC NPM Silmet (9/0)
Igor Vasiliev (26.12.1989) – Partener al Tallinna FC Bunker (30/3)
Erkki Mutus (15.01.1997) – Tartu Ravens Futsal Municipality (11/1)
Raoul Ribani (18 august 1994) – Municipiul Tartu Ravens Futsal (22/0)
Maxim Babjak (10/12/1993) – Partener al Tallinna FC Bunker (5/23)
Stanislav Gusev (30.03.2005) – Sillamäe FC NPM Silmet (9/0)
Artur Bostrov (02.09.1991) – Vimsi Samsraha (30/5)
Gelessi Zakharov (04.05.2001) – Johvi Phoenix (3/6)
Roman Bazkov (03.09.2005) – Sillamäe FC NPM Silmet (7/1)
Lihar Savicink (05.05.1990) – Tartu Wald Ravens Futsal (24/2)
Jonas Kartsep (13.11.1997) – Municipiul Tartu Ravens Futsal (10/0)
Mikko Mattinaro (05.01.1988) – Mad Max Futsal (FIN; 4/2)

READ  Halterofilul leton a continuat să primească medalii de la Comisia Europeană | a ridica

Antrenor de turbă: Mikko Ketola
Antrenori asistenți: Phil Sivonen, Madis Ragando, Dmitry Skiperski
Doctor: Pavel Puchkov
Regizor: Freddy Karpov