Etapa de calificare la Euro 2024: incursiunea Spaniei în Norvegia cu victorii din Turcia, Elveția și România | știri despre fotbal

Etapa de calificare la Euro 2024: incursiunea Spaniei în Norvegia cu victorii din Turcia, Elveția și România |  știri despre fotbal

Spania a învins Norvegia cu 3-0 în prima lor calificare în Grupa A la Euro 2024. Turcia a venit din spate pentru a câștiga cu 2-1 în Armenia; Elveția zdrobește Belarus cu 5-0. România s-a impus cu 2-0 împotriva Andorrei; Israel a egalat 1-1 acasă cu Kosovo

23:03, Regatul Unit, sâmbătă, 25 martie 2023

Un gol devreme al lui Dani Olmo și o dotă cu întârzierea lui Joselu au oferit Spaniei o victorie cu 3-0 în fața Norvegiei în prima lor calificare la Euro 2024 din Grupa A, când o nouă eră începea sub Luis de la Fuente.

Spania a preluat conducerea în minutul 13 prin lateralul Olmo, care a tras mingea în colțul de jos din exteriorul cizmei după ce a fost respinsă de fundașul Alejandro Balde.

Gazdele și-au dublat avantajul în minutul 84, când atacantul înlocuitor Yosilo a făcut o centrare superbă pentru mijlocașul Fabian Ruiz la trei minute după ce a intrat. Tanarul de 32 de ani a gasit din nou plasa un minut mai tarziu pentru a marca 3-0 la prima sa revenire.

Spania va juca în continuare cu Scoția la Glasgow, marți, când Norvegia va călători în Georgia.

Scoția și-a deschis campania cu o victorie cu 3-0 asupra Ciprului la Hampden Park.

Mijlocașul John McGinn a marcat cel de-al 16-lea gol internațional după 21 de minute, în timp ce înlocuitorul Scott McTominay a rezolvat în cele din urmă lucrurile când a marcat o întârziere.

Chris Boyd crede că victoria Scoției în fața Ciprului în calificarea la Campionatul European a fost cea mai importantă sarcină din întreaga lor campanie.

Cipru a terminat meciul cu zece oameni după ce Nicholas Ioannou a fost eliminat pentru că a lovit mingea, frustrat că a primit al doilea cartonaș galben.

READ  Nationala Romaniei isi descopera adversarii la Campionatul European de handbal masculin

În Grupa D, Țara Galilor a înscris o egalare în timpul opririi pentru a smulge un egal 1–1 cu semifinalista la Cupa Mondială, Croația, la Split. Turcia, tot în Grupa D, a venit din spate pentru a câștiga cu 2-1 în Armenia, după ce fundașul Hoffenheim Ozan Kabak a marcat devreme un autogol.

Robert Earnshaw a descris egalul 1-1 al Țării Galilor drept o adevărată lovitură împotriva Croației într-un meci de calificare la Euro 2024.

În Grupa A, Elveția a început cu o victorie de 5-0 în deplasare împotriva Belarusului, Renato Steffen marcând un hat-trick în primele 29 de minute.

Mijlocașul Arsenal Granit Shaka și Mohamed Zaki Amdouni au marcat și ei un gol în repriza secundă, meciul a avut loc în Serbia.

România a câștigat cu 2-0 în Andorra, cu goluri de la Dennis Mann și Denis Alibek de ambele părți în prima repriză, înainte ca gazdele să-l elimine pe mijlocașul Marc Rebes pentru o a doua avertizare, în timp ce Israelul a remizat cu 1-1 cu Kosovo la Tel Aviv. .