Fenerbahce învinge Monaco cu un punct în prelungiri Baschet

Fenerbahce învinge Monaco cu un punct în prelungiri  Baschet

În Euroliga de baschet, Fenerbahce a învins Monaco cu 80:79 în prelungiri în jocul decisiv din sferturile de finală, în deplasare, într-un meci palpitant și a ajuns la turneul final.

Cu aceasta, Fenerbahce, antrenat de legenda baschetbalului lituanian Sarunas Jasikevicius, a făcut și ea istorie în Euroliga, devenind prima echipă care a câștigat vreodată în deplasare în cel de-al cincilea joc decisiv al playoff-ului. Ultima dată când Fenerbahce a ajuns în finală a fost acum cinci ani.

Prima repriză a meciului egal s-a încheiat cu echipa gazdă, Monaco, conducând cu 40:35, în timp ce Fenerbahce a avansat în ultimul sfert, cu un scor de 56:55. Fenerbahce a dictat în esență al patrulea sfert, oaspeții fiind în frunte de două ori cu patru puncte. Cu 1.25 minute rămase de joc, Mike James a redus deficitul la un punct, iar Eli Okubo a pus apoi gazdele cu un punct în avantaj. Golul de 3 a lui Scottie Wilbekin le-a oferit oaspeților un avantaj de două puncte din nou, dar la 43 de secunde rămase, Okubo a egalat scorul și jocul a intrat în prelungiri.

Similar timpului regulat, competiția egală a continuat. La un minut de joc, Nick Calathes a egalat scorul la 77-77. James a pus Monaco în avantaj cu încă două goluri, când Calathes a lovit un alt șut de la distanță lungă, cu 19 secunde rămase în prelungiri, pentru a-i oferi lui Fenerbahce o victorie frumoasă.

Calathes și Wilbekin au marcat fiecare câte 14 puncte pentru câștigători, iar Tarik Peperović a adăugat 13 puncte. James a fost cel mai bun jucător al lui Monaco cu 20 de puncte, Donatas Motijonas a adăugat 16 puncte și șapte recuperări, iar Okubo a adăugat 15 puncte.

READ  Olanda și Germania se luptă pentru victorie în calificările la Cupa Mondială

Turneul final al Euroliga va avea loc în perioada 24-26 mai la Berlin, Germania.