Formatul ligii cu capul în jos: Chelsea scoate Aston Villa din competiție în seria de cupe – Soccernet.ee

Chelsea a avansat cu încredere în optimile de finală din seria FA Cup când a învins-o pe Aston Villa cu 3:1 în deplasare.

Golurile au fost eliminate practic în primele 21 de minute, timp în care atât Conor Gallagher, cât și Nicholas Jackson au reușit să marcheze pentru Chelsea. În repriza secundă, londonezii au ales un ritm scăzut, dar asta nu i-a împiedicat să marcheze al treilea gol, întrucât Enzo Fernandez, care a fost ales cel mai bun tânăr jucător în finala Cupei Mondiale anul trecut, a tras o lovitură liberă din aproape. gamă. 22-23 de metri în colțul transversal și și-a pus echipa cu 3-0 în avantaj.

Villa a rămas fără dinți și nu a ajuns la poartă până în primul minut în plus al meciului, când a marcat Moussa Diaby. Ținând cont de sezoanele de până acum în campionatul cluburilor, rezultatul final este în mod clar surprinzător – că Chelsea a pierdut două meciuri consecutive în Premier League și ocupă doar locul 11 ​​în clasamentul ligii, în timp ce Villa este pe al patrulea rând și rămâne curajos pe loc. În spatele concurenților la titlu.

Concurentul lui Chelsea în optimile de finală este Leeds United, care joacă în Premier League engleză și a jucat împotriva lui Plymouth în prelungiri în optimile de finală.

În timp ce juca în Premier League, Bristol City a fost aproape de a surprinde Nottingham Forest în Premier League, dar, în cele din urmă, a trebuit să cedeze în fața unui adversar de divizie superioară. Timpul regulat și prelungirile, care s-a încheiat cu 1-1, a fost urmat de o lovitură de penalty, unde o singură eroare Bristol a fost suficientă pentru infailibilul Nottingham.

READ  Metroul României: Întotdeauna gândești mare

rezultate:

Aston Villa – Chelsea 1:3 (0:2)
90+1. Moussa Diaby – 11. Connor Gallagher 21. Nicholas Jackson 54. Enzo Fernandes

Nottingham Forest – Bristol City 1:1 (1:1; 1:1; 1:1), Nottingham 5:3 la penalty-uri