Fotbal olimpic Tokyo 2020: meciuri, locații, programul echipei GB și orele de lansare pentru turneele masculine și feminine | știri despre fotbal

Date, ore de start și orașe gazdă – iată programul complet pentru turneul de fotbal masculin și feminin de la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

Campionatul masculin

imagine:
Neymar nu va face parte din echipa de fotbal braziliană la Jocuri

Turneul olimpic de fotbal masculin din Tokyo 2020 începe pe 22 iulie și se desfășoară până pe 7 august.

Pe lângă țara gazdă Japonia, alte 15 echipe naționale din șase confederații diferite s-au calificat la cea de-a 27-a ediție a turneului masculin la Jocurile de vară.

Cele 16 națiuni au fost împărțite în patru grupuri de câte patru, inclusiv în topul care include Japonia, Coreea de Sud, Argentina și Brazilia. Cei mai buni doi din fiecare grupă avansează în fazele eliminatorii.

Cine este eligibil să joace?

Conform regulilor Jocurilor Olimpice, competiția de fotbal masculin este limitată la jucătorii sub 23 de ani, cu excepția a trei jucători peste vârstă din fiecare echipă. Cei născuți la 1 ianuarie 1997 sau ulterior sunt incluși pe lista echipelor implicate în Jocurile Olimpice de la Tokyo.

locurile

Stadionul Internațional din Yokohama va găzdui finala
imagine:
Stadionul Internațional din Yokohama va găzdui finala

Turneul se va juca în șase stadioane din șase orașe, iar finala se va juca pe stadionul internațional Yokohama:

  • Stadionul Kashima, Kashima
  • Stadionul Miyagi, Refu
  • Stadionul Saitama 2002, Saitama
  • Sapporo Dome, Sapporo
  • Stadionul Tokyo, Tokyo
  • Stadionul Internațional Yokohama, Yokohama

grupuri: Orele și locațiile de plecare

Grupa A

  • Japonia
  • Africa de Sud
  • Mexic
  • Franţa

Joi, 22 iulie

Grupa A: Mexic împotriva Franţa – Plecare la ora 17:00 (stadionul Tokyo, Tokyo)

Grupa A: Japonia împotriva Africa de Sud Plecare la ora 20:00 (Stadionul Tokyo, Tokyo)

READ  România vs Macedonia previzualizare, sfaturi și cote - Sportingpedia

Duminică 25 iulie

Grupa A: Franţa împotriva Africa de Sud 17:00 start-off (Stadionul Saitama, Saitama)

Grupa A: Japonia împotriva Mexic Plecare la ora 20:00 (Stadionul Saitama, Saitama)

Miercuri, 28 iulie

Grupa A: Franţa împotriva Japonia – Plecare la 20:30 (stadionul internațional Yokohama, Yokohama)

Grupa A: Africa de Sud împotriva Mexic – Plecare la ora 20:00 (Sapporo Dome, Sapporo)

grupa b

  • Noua Zeelandă
  • Coreea de Sud
  • Honduras
  • România

Joi, 22 iulie

Grupa B: Noua Zeelandă împotriva Coreea de Sud Lansare la ora 17:00 (stadionul Kashima, Kashima)

Grupa B: Honduras împotriva România Plecare la ora 20:00 (Stadionul Kashima, Kashima)

Duminică 25 iulie

Grupa B: Noua Zeelandă împotriva Honduras Lansare la ora 17:00 (stadionul Kashima, Kashima)

Grupa B: România împotriva Coreea de Sud Plecare la ora 20:00 (Stadionul Kashima, Kashima)

Miercuri, 28 iulie

Grupa B: România împotriva Noua Zeelandă Plecare 17:30 (Sapporo Dome, Sapporo)

Grupa B: Coreea de Sud împotriva Honduras Lansare 17.30 (Stadionul Internațional Yokohama, Yokohama)

grupa C

  • Egipt
  • Spania
  • Argentina
  • Australia

Joi, 22 iulie

Grupa C: Egipt împotriva Spania – Plecare la ora 16:30 (Sapporo Dome, Sapporo)

Grupa C: Argentina împotriva Australia Plecare 19:30 (Sapporo Dome, Sapporo)

Duminică 25 iulie

Grupa C: Egipt împotriva Argentina – Plecare la ora 16:30 (Sapporo Dome, Sapporo)

Grupa C: Australia împotriva Spania Plecare 19:30 (Sapporo Dome, Sapporo)

Miercuri, 28 iulie

Grupa C: Australia împotriva Egipt Plecare la ora 20 (Stadionul Miyagi, Revu)

Grupa C: Spania împotriva Argentina – Începeți la ora 20:00 (Stadionul Saitama 2002, Saitama)

grupa d

  • Brazilia
  • Germania
  • coasta de Fildes
  • Arabia Saudită

Joi, 22 iulie

Grupa D: coasta de Fildes împotriva Arabia Saudită Lansare 17.30 (Stadionul Internațional Yokohama, Yokohama)

READ  A treia zi de la Wimbledon | Reuters

Grupa D: Brazilia împotriva Germania – Plecare la 20:30 (stadionul internațional Yokohama, Yokohama)

Duminică 25 iulie

Grupa D: Brazilia împotriva coasta de Fildes Lansare 17.30 (Stadionul Internațional Yokohama, Yokohama)

Grupa D: Arabia Saudită împotriva Germania – Plecare la 20:30 (stadionul internațional Yokohama, Yokohama)

Miercuri, 28 iulie

Grupa D: Arabia Saudită împotriva Brazilia Lansare la ora 17:00 (Stadionul Saitama 2002, Saitama)

Grupa D: Germania împotriva coasta de Fildes 17:00 start-off (Miyagi Stadium, Revu)

Faza eliminatorie – calea către aur

Germania a câștigat medalia de argint la Rio 2016
imagine:
Germania a câștigat medalia de argint la Rio 2016

Sferturi de finala

Sâmbătă, 31 iulie

Sfertul de finală 1: Câștigătorul grupei C împotriva Al patrulea subcampion al grupei 17:00 start-off (Miyagi Stadium, Revu)

Sfertul de finală 2: Câștigătorul grupei A împotriva Grupa B a doua Lansare 18:00 (Kashima Stadium, Kashima)

Sfertul de finală 3: Câștigător al grupei D. împotriva Subcampionul grupei C. Lansare la 19:00 (Stadionul Saitama 2002, Saitama)

Sfertul de finală 4: Câștigător grupa B. împotriva Grupa A alergător Plecare la ora 20:00 (stadionul internațional Yokohama, Yokohama)

semi finala

Marți 3 august

semifinala 1: Câștigătorul sfertului de finală 3 împotriva Câștigătorul sfertului de finală 4 Lansare la ora 17:00 (stadionul Kashima, Kashima)

Semifinala 2: Câștigătorul sfertului de finală 2 împotriva Câștigătorul sfertului de finală 1 – Începeți la ora 20:00 (Stadionul Saitama 2002, Saitama)

Meci de medalie de bronz

Vineri 6 august

Pierderea semifinalei 2 împotriva Pierderea semifinalei 1 – Începeți la ora 20:00 (Stadionul Saitama 2002, Saitama)

Meci de Medalie de Aur

Sâmbătă, 7 august

Câștigătorul semifinalei 2 împotriva Câștigătorul semifinalei 1 – Plecare la 20:30 (stadionul internațional Yokohama, Yokohama)

Campionatul feminin

Germania nu a reușit să se califice la Campionatul feminin
imagine:
Germania nu a reușit să se califice la Campionatul feminin

Turneul olimpic de fotbal feminin de la Tokyo 2020 începe pe 21 iulie și se desfășoară până pe 6 august. Spre deosebire de competițiile masculine, nu există restricții de vârstă ale jucătorilor pentru echipele participante.

READ  A purtat-o ​​pe Venus Williams în prima zi a Miami Open | Sport

Yuzuho Shikoshi din Japonia, brazilianul Bruna Bennetts și SUA Carli Lloyd sunt printre co-vedetele turneului din această vară.

Campioana în exercițiu, Germania, nu a reușit să se califice după ce a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Mondiale FIFA feminine din 2019. Olanda, Suedia, SUA și Anglia (reprezentate de GB la Jocuri) și-au rezervat locul ajungând în semifinale.

GB

GB se află în grupa E împreună cu Canada, Japonia și Chile
imagine:
GB se află în grupa E împreună cu Canada, Japonia și Chile

portari: Karen Bardsley (Manchester City), Eli Roebuck (Manchester City).

Apărători: Millie Bright (Chelsea), Lucy Bronze (Manchester City), Rachel Daley (Houston Dash), Steve Houghton (Manchester City), Demi Stokes (Manchester City), Leah Williamson (Arsenal).

Mijlocii: Sophie Engel (Chelsea), Kim Little (Arsenal), Keira Walsh (Manchester City), Jill Scott (Manchester City), Caroline Weir (Manchester City).

Atacatori: Lauren Hemp (Manchester City), Fran Kirby (Chelsea), Nikita Paris (Lyon), Georgia Stanway (Manchester City), Ellen White (Manchester City).

Protectorate: Sandy McIver (Everton), Lotte Wooben Mooy (Arsenal), Niamh Charles (Chelsea), Ella Tone (Manchester United).

coordonare



Millie Bright (fotografie oferită de adidas)



2:36

Millie Bright din Chelsea și Anglia a declarat că ar fi o mare onoare să reprezint echipa GB la Jocurile Olimpice din Tokyo din această vară.

Națiunile concurente vor fi împărțite în trei grupe de patru echipe, denumite grupe E, F și G, pentru a evita confuzia cu grupele de campionat masculin.

Gazdele Japoniei au fost plasate automat în Pot One, restul echipelor clasându-se în total pe baza Clasamentului Mondial Feminin FIFA. Niciun grup nu poate avea mai multe echipe din fiecare asociație.

Echipele din fiecare grupă se vor juca reciproc pe bază de ligă, cele mai bune două echipe din fiecare grupă și cele două cele mai bune echipe de pe locul trei progresând în sferturile de finală.

locurile

Stadionul Național din Tokyo va găzdui finala feminină
imagine:
Stadionul Național din Tokyo va găzdui finala feminină

Turneul se va disputa pe aceleași șase stadioane utilizate pentru turneul masculin, finala având loc la Stadionul Național din Tokyo:

  • Stadionul Kashima, Kashima
  • Stadionul Miyagi, Refu
  • Stadionul Saitama 2002, Saitama
  • Sapporo Dome, Sapporo
  • Stadionul Național, Tokyo
  • Stadionul Tokyo, Tokyo
  • Stadionul Internațional Yokohama, Yokohama

grupuri: Orele și locațiile de plecare

AFP - Heig Rise
imagine:
Antrenorul echipei naționale feminine a Angliei, Heiji Rice, va fi responsabilul echipei GB din Japonia

Grupa E

  • Japonia
  • Canada
  • Marea Britanie
  • Chile

Miercuri, 21 iulie

Grupa E: Marea Britanie împotriva Chile – Plecare la ora 16:30 (Sapporo Dome, Sapporo)

Grupa E: Japonia împotriva Canada Plecare 19:30 (Sapporo Dome, Sapporo)

Sâmbătă, 24 iulie

Grupa E: Chile împotriva Canada – Plecare la ora 16:30 (Sapporo Dome, Sapporo)

Grupa E: Japonia împotriva Marea Britanie – Plecare la ora 16:30 (Sapporo Dome, Sapporo)

Marți, 27 iulie

Grupa E: Chile împotriva Japonia Plecare la ora 20 (Stadionul Miyagi, Revu)

Grupa E: Canada împotriva Marea Britanie Plecare la ora 20:00 (Stadionul Kashima, Kashima)

F. Grup

  • China
  • Brazilia
  • Zambia
  • Olanda

Miercuri, 21 iulie

A șasea grupă: China împotriva Brazilia 17:00 start-off (Miyagi Stadium, Revu)

A șasea grupă: Zambia împotriva Olanda Plecare la ora 20 (Stadionul Miyagi, Revu)

Sâmbătă, 24 iulie

A șasea grupă: China împotriva Zambia 17:00 start-off (Miyagi Stadium, Revu)

A șasea grupă: Olanda împotriva Brazilia Plecare la ora 20 (Stadionul Miyagi, Revu)

Marți, 27 iulie

A șasea grupă: Olanda împotriva China – Plecare la 20:30 (stadionul internațional Yokohama, Yokohama)

A șasea grupă: Brazilia împotriva Zambia – Începeți la ora 20:30 (Stadionul Saitama 2002, Saitama)

Grupa G

  • Suedia
  • Statele Unite ale Americii
  • Australia
  • Noua Zeelandă

Miercuri, 21 iulie

Grupa G: Suedia împotriva Statele Unite ale Americii Lansare 17.30 (Stadionul Tokyo, Tokyo)

Grupa G: Australia împotriva supărare nouăD – lansare la 20:30 (Stadionul Tokyo, Tokyo)

Sâmbătă, 24 iulie

Grupa G: Suedia împotriva Australia Lansare 17:30 (Stadionul Saitama 2002, Saitama)

Grupa G: Noua Zeelandă împotriva Statele Unite ale Americii – Începeți la ora 20:30 (Stadionul Saitama 2002, Saitama)

Marți, 27 iulie

Grupa G: Noua Zeelandă împotriva Suedia 17:00 start-off (Miyagi Stadium, Revu)

Grupa G: Statele Unite ale Americii împotriva Australia Lansare la ora 17:00 (stadionul Kashima, Kashima)

Faza eliminatorie – calea către aur

GB & # 39;  s Lucy Bronze (dreapta) și Demi Stokes în timpul unei sesiuni de antrenament la Universitatea Loughborough (PA)
imagine:
Lucy Bronze și Demi Stokes în timpul unei sesiuni de antrenament la Universitatea Loughborough

Sferturi de finala

Vineri 30 iulie

Sfertul de finală 1: Locația a cincea subcampioana grupei împotriva Al șaselea vicecampion al grupei 17:00 start-off (Miyagi Stadium, Revu)

Sfertul de finală 2: Câștigătorul grupei a cincea împotriva Locul 3 în grupa F / G Lansare 18:00 (Kashima Stadium, Kashima)

Sfertul de finală 3: Grupa G. Câștigător împotriva A 3-a grupă E / F Lansare la 19:00 (Stadionul Saitama 2002, Saitama)

Sfertul de finală 4: Câștigătorul grupei F. împotriva Grupa 7 subcampion Plecare la ora 20:00 (stadionul internațional Yokohama, Yokohama)

semi finala

Luni 2 august

semifinala 1: Câștigătorul sfertului de finală 4 împotriva Câștigătorul sfertului de finală 1 Lansare la ora 17:00 (stadionul Kashima, Kashima)

Semifinala 2: Câștigătorul sfertului de finală 2 împotriva Câștigătorul sfertului de finală 3 Plecare la ora 20:00 (stadionul internațional Yokohama, Yokohama)

Meci de medalie de bronz

Joi 5 august

Pierderea semifinalei 2 împotriva Pierderea semifinalei 1 Lansare la ora 17:00 (stadionul Kashima, Kashima)

Meci de Medalie de Aur

Vineri 6 august

Câștigătorul semifinalei 2 împotriva Câștigătorul semifinalei 1 Lansare la 11 dimineața (Stadionul Național, Tokyo)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *