Germania care a înregistrat recorduri a câștigat cu 1-0 României

Fotbal – Calificări Cupa Mondială Europa – Grupa J – România – Germania – Arena Națională, București, România – 28 martie 2021. Românul Florin Tănase formează un zid de apărare cu colegii săi. [Photo via REUTERS/Octav Ganea]

Germania și-a păstrat startul perfect în calificările la Cupa Mondială din 2022, după un gol timpuriu al lui Serge Gnabry, care le-a dat duminică o victorie cu 1-0 asupra României în Grupa 10, chiar dacă au risipit o serie de șanse împotriva gazdelor.

Rezultatul i-a lăsat pe germani în fruntea grupei cu șase puncte din două meciuri, înaintea Armeniei la diferența de goluri înaintea următorului lor meci de acasă împotriva Macedoniei de Nord miercuri.

Gnabry a marcat golul victoriei în minutul 17 când a lovit mingea de la o distanță de șapte metri după ce Kai Havertz a învins capcana de ofsaid pe flancul drept și o pasă perfectă de centimetri pentru atacantul Bayern München.

Joshua Kimmich a scuturat bara transversală cu un fulger de la 30 de metri după două minute, apoi portarul României, Florin Nita, a ocupat locul central în timp ce a făcut o serie de salvări pentru a-i nega câștigătorul Cupei Mondiale 2014 o victorie și mai mare.

Romanii nu i-au făcut pe învinși foarte puțin la celălalt capăt, dar mijlocașul Nicolae Stancio a ratat o ocazie de aur de a obține o remiză pentru gazde când a tras în plasa laterală de la distanță în minutul 90.

Armenia, care a învins Islanda cu 2-0 mai devreme duminică, va juca acasă cu România miercuri, în timp ce Islanda și Liechtenstein se află în celălalt joc de grupă.

Alte rezultate duminică. [Photo: Courtesy]

READ  Evenimentele de joi îl văd pe Ben Chilton câștigând și organizează o confruntare cu Taylor Fritz