Gimnasta română a câștigat bronzul la Campionatele Europene de gimnastică artistică

Gimnasta română Sabrina Manica Fuenia a câștigat medalia de bronz în finala Campionatului European de gimnastică artistică desfășurată la Antalya, Turcia.

Sabrina Manika Fuinja a primit 13.566 de puncte de la judecători după prestația sa. Gimnasta română le învinge pe britanică Jesica Gadirova, 14.000 (medaliată cu aur), și pe Alice Kinsela, 13.666 (medaliată cu argint), potrivit Agerpres.

Amalia Guiguaro s-a clasat pe locul șase în finala barei de echilibru cu un scor de 12.900. Medalia de aur a fost câștigată de gimnasta olandeză San Wevers cu scorul de 13.800, în timp ce gimnasta italiană Manila Esposito a luat argintul cu scorul de 13.700, iar gimnasta maghiară Zsovia Kovacs a câștigat și bronzul cu scorul de 13.700.

La masculin, Gabriel Burtănete s-a clasat pe locul patru în finala săriturii cu o medie a scorului de 14.449. El a câștigat 14.333 pentru prima săritură și 14.566 pentru a doua săritură. Gimnastul armean Artur Davtyan a câștigat medalia de aur cu scorul de 15.033, în timp ce gimnastul britanic Jake Jarman a luat medalia de argint cu scorul de 15.016, iar gimnastul ucrainean Igor Radivyov a câștigat medalia de bronz cu scorul de 14.750.

Andre Montaigne s-a clasat pe locul patru în finala cu bârne paralele cu un scor de 14.400. Gimnasta ucraineană Ilya Kovtun (15.166) a câștigat aurul, gimnasta turcă Ferhat Arikan (14.933) a câștigat argint, iar gimnasta spaniolă Tierno Diallo a câștigat bronzul (14.733).

România și-a atins obiectivele la Campionatele Europene de la Antalya, calificându-se ca echipă la Campionatele Mondiale, câștigând o medalie și calificându-se în mai multe finale.