Glentoran Women a ieșit din Europa după ce a terminat pe ultimul loc în grupa Ligii Campionilor învingând-o pe Birkirkara

Glentoran și-a terminat grupa în Liga Campionilor după ce a pierdut cu 2-1 cu Malta Birkirkara în România.

Campioana Danske Bank Premier luase conducerea prin fundașul Kelly Bailie, dar golurile lui Raini Giusti și Charlene Zammit în repriza a doua le-au adus oponenților să câștige.

Scorul dintr-un playoff de pe locul trei/patru a însemnat că Glens a terminat pe ultimul loc al grupei și a fost eliminat din competiție la primul obstacol.

Lovitura de start a fost amânată cu o oră la Cluj, iar personalul de la sol s-a străduit din greu pentru a îndepărta stratul saturat de apă stătătoare după ploaia torenţială toată noaptea.

Odată ce meciul a început, la nouă ani după ce a marcat împotriva aceluiași rival în clasamentul de top al Europei, Bailey a fost cel care a reușit să dea conducerea echipei lui Billy Clark în minutul 13.

Dar în 13 minute de la începutul reprizei secunde, meciul a fost răsturnat, iar înlocuitorul Justi a egalat în prima repriză, înainte ca Zammit să înscrie golul victoriei în minutul 58 și a fost cea mai apropiată șansă pentru Garage Hamilton și Chloe McCarron. pentru a salva rezultatul.

Înfrângerea a fost o modalitate dezamăgitoare pentru Glentoran de a-și pune capăt carierei europene după ce a pierdut cu 4-2 la penalty-uri în semifinale în fața gazdelor Olympia Cluj.

READ  Alexandru Matan a apelat de la Columbus Crew la echipa națională a României sub 23 de ani