Golul târziu al lui Muller oferă Germaniei o victorie cu 2-1 în fața României

Supleantul Thomas Muller a marcat golul victoriei în minutul 81 pentru a finaliza vineri victoria Germaniei cu 2-1 în fața oaspeților României în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2022, menținând echipa pe drumul cel bun pentru un loc la turneul de anul viitor.

Naționala Germaniei, care acum a câștigat toate cele patru meciuri sub conducerea noului antrenor Hansi Flick, conduce clasamentul în Grupa 10 cu 18 puncte din șapte meciuri, cu șase înaintea Macedoniei de Nord și Armeniei. Ei au primit un singur gol în ultimele patru meciuri și ar putea acum să-și sigileze locul cu o victorie împotriva Macedoniei de Nord săptămâna viitoare.

„Am jucat, dar nu a fost un sentiment bun să mergem la pauză la 1-0”, a spus Mueller. „Am marcat ambele goluri atunci”. „Știm că atunci când suntem lăsați în urmă putem continua să avem încredere unii în alții și să facem lucrurile care trebuie făcute și este bine să vedem asta reflectată în rezultat. A fost o seară bună pentru noi.”

Gazdele au avut mâna de sus, dar oaspeții au marcat primul gol, când Iannis Hagi s-a confruntat cu doi fundași, trăgând mingea prin picioarele lui Antonio Rudiger și apoi punând conducerea în minutul nouă. Deținând mingea și control complet, Germania a petrecut cea mai mare parte a primelor 45 de minute din repriza românească, dar au lipsit câteva atingeri de final, cu Serge Gnabry și Leon Goretzka aproape.

Cu toate acestea, ei au arătat în mod repetat vulnerabili când România a contraatacat, așa cum a făcut cu Hagee pentru a prelua conducerea. Gnabry a găsit egalarea pe care o merita în minutul 52, aruncând un șut de la marginea suprafeței de pedeapsă pentru a înscrie al 20-lea gol în cea de-a 30-a apariție internațională.

READ  Hai să ne jucăm cu scopul de a obține un rezultat acolo

Flick a promis performanțe de mare intensitate din partea sa și au continuat să provoace bine și să atace, în timp ce România, apărând cu cinci oameni, s-a obosit treptat și a căzut mai adânc în propria lor jumătate. După ce Gnabry și Havertz s-au apropiat, Germania, care dominase mai mult de 70% pe tot parcursul meciului, a câștigat când Muller, care a venit la jumătatea reprizei secunde, a lovit stâlpul îndepărtat după ce Goretzka a lovit cu capul într-o lovitură de colț.

(Această poveste nu a fost editată de personalul Devdiscourse și este generată automat dintr-un flux partajat.)