Infografic de succes al echipelor care au marcat mari supărări la Cupa Mondială FIFA

Rick Olivares Philstar.com

28 noiembrie 2022 | 12:44 p.m

MANILA, Filipine – După victorii solide care au fost sărbătorite în întreaga lume, Japonia și Arabia Saudită au rămas în urmă în următoarele două meciuri – ambele prin înfrângeri.

După ce Arabia Saudită a șocat Argentina cu 2-0, iar Japonia a stricat șansele Germaniei de a avansa în primul meci din faza grupelor, 2-1, prima a pierdut în fața Poloniei, 2-0, în timp ce Costa Rica a uimit-o pe cea din urmă cu 1-0. Singurul lor șut pe poartă.

Apoi, Belgia, care a învins Canada cu 1-0, a pierdut în fața Marocului cu 2-0.

A fost un șoc după altul.

Singura echipă care a fost grozavă părea să fie Franța, care a învins de două ori Australia (4-1) și Danemarca (2-1). Ceea ce este și impresionant este că albaștrii au primit primul gol și apoi au revenit să domine și să câștige.

De fapt, evoluția este încă deschisă pentru Grupele A, B, C, E și F. Meciurile din Grupa G și H se vor juca mai târziu în dimineața de luni și marți (ora Manila).

Doar grupul D pare bine definit.

Perturbarile din sport nu sunt o noutate. Dar sunt exagerate în ratingul acordat.

Să aruncăm o privire la unele dintre cele mai faimoase supărări din istoria Cupei Mondiale și la ceea ce s-a întâmplat în continuare.

Senegal la Cupa Mondială din 2002 dintre Coreea de Sud și Japonia

După ce a deschis Cupa Mondială din 2002 dintre Coreea de Sud și Japonia cu o victorie cu 1-0 în fața Franței, Senegal a remizat 1-1 cu Danemarca și 3-3 cu Uruguay pentru a termina pe locul al doilea în Grupa A.

READ  Meciul de fotbal de sală dintre Viimsi și Sillamäe s-a încheiat la egalitate | fotbal

Ei au învins Suedia cu 2-1 în optimile de finală, dar au căzut cu 1-0 în fața Turciei în sferturile de finală.

Așteptările au crescut pentru următoarea Cupă Mondială, dar Senegal nu s-a calificat.

Camerun la Cupa Mondială FIFA din Italia din 1990

Camerunul a deschis Italia 1990 cu victorii cu 1-0 în fața lui Diego Maradona și Argentina. Au urmat o victorie cu 2-1 asupra României. În ciuda faptului că a învins Uniunea Sovietică cu 4-0, Camerunul a ajuns în fruntea Grupei B.

În optimile de finală, au învins Columbia cu 2-1. Runda lor a fost încheiată de Anglia în sferturile de finală, cu un gol de penalty de la Gary Lineker.

Camerunul a revenit la următoarea Cupă Mondială din Statele Unite pentru a se alătura Braziliei, Suediei și Rusiei în Grupa B. Ei au remizat Suedia cu 2-2 în meciul de deschidere, dar au pierdut în fața Braziliei, cu 3-0, și au fost din nou învinși de Rusia, 6-1 și eliminați.

Coreea de Nord la Cupa Mondială din Anglia 1996

În 1966, Coreea de Nord a fost încadrată în grupa D cu Uniunea Sovietică, Italia și Chile.

După ce Coreea de Nord a pierdut în fața sovieticilor cu 3-0 în meciul de deschidere, ea a egalat Chile cu 1-1, apoi și-a încheiat meciul din grupă cu o victorie cu 1-0 în fața Italiei, cu un gol de la Pak Do-ik în minutul 42.

Au terminat pe locul doi după Uniunea Sovietică și au ajuns în sferturile de finală. Incredibil, Coreea de Nord a luat conducerea cu 3-0 în minutul 26 de joc.

READ  Alex Ayala îl bate din nou pe adversarul său român și intră în a treia rundă a milei elvețiene

Portugalia a căzut cu două goluri înainte de pauză pentru a juca.

În repriza secundă, starul portughez Eusebio a mai marcat două goluri într-un meci, cu un total de patru. Jose Augusto a adăugat al cincilea gol pentru Portugalia, care a câștigat loviturile de departajare cu 5-3.

Coreea de Nord nu a revenit la Cupa Mondială decât în ​​2010.

În timp ce SUA au marcat o supărare cu 1-0 în fața Angliei la Cupa Mondială din Brazilia din 1950, nu îi putem include pentru că la acea vreme, doar câștigătorii grupei au avansat.

Așadar, toate cele trei echipe – Senegal, Camerun și Coreea de Nord – au trecut în turul următor (dar nu s-ar fi bucurat de o Cupă Mondială bună patru ani mai târziu dacă ar fi reușit deja).

Acum trebuie să vedem performanța Arabiei Saudite și a Japoniei în ultimele meciuri din faza grupelor Cupei Mondiale 2022.

Japonia se află la a șaptea ei Cupă Mondială consecutivă și nu se pare că se va retrage prea curând. Scopul lor final este să câștige Cupa Mondială până în 2050.

Arabia Saudită concurează la Cupa Mondială pentru a doua oară consecutiv. Programul lor este unul care devine mai bun.

Desigur, cum s-au descurcat peste patru ani de acum încolo este de ghicit oricine.

Arabia Saudită (a treia în Grupa C) va înfrunta Mexicul pe 30 noiembrie, în timp ce Japonia (a doua în Grupa E) va înfrunta Spania pe 1 decembrie.

Marocul se va confrunta și cu Canada, care a fost deja eliminată, pe 1 decembrie.

Simplu și simplu, toți trei trebuie să-și câștige meciurile dacă doresc să avanseze.

READ  „Vine cu cătușe romane și cu o cutie de pizza grasă?”: fanii Fortnite sunt încântați să vadă colaborarea cu fanii lui Andrew Tate

Meciurile de la Cupa Mondială Qatar 2022 vor fi afișate la TV Cupa Mondială pe Skycable și în aplicația de streaming Tap Go TV.