Irlanda de Nord închide tabăra de la Marbella cu înfrângerea României

Kirsty McGuinness a lovit bara transversală cu o lovitură liberă la începutul primei reprize

Irlanda de Nord a pierdut cu 1-0 în fața României în ultimul dintre cele trei amicale de la Marbella.

Sutul din apropiere a lui Carmen Marco după un corner românesc din minutul 63 a fost decisiv.

NI a fost aproape de a marca un gol devreme când Kirsty McGuinness a lovit bara cu o lovitură liberă, în timp ce Lauren Wade a văzut o încercare în repriza secundă.

Kenny Shells a învins Insulele Feroe și a egalat cu Elveția în celelalte două meciuri.

Dar nu au putut construi pe ea Remiză impresionantă de duminică cu naționala Elveției Au fost învinși de formația românească, care s-a clasat cu patru locuri mai sus în clasamentul mondial.

Irlanda de Nord aproape că a luat conducerea în minutul 15, când lovitura liberă a lui McGuinness a lovit piciorul stâng peste bară, după ce Jackie Burns a salvat pe partea cealaltă pentru a refuza României scorul în minutul al treilea.

Nadine Caldwell a fost și ea aproape de a deschide scorul, dar șutul ei cu piciorul drept din afara careului a trecut pe lângă poartă.

Singurul gol al meciului a sosit doar o oră mai târziu, când Irlanda de Nord nu a reușit să-l urmărească pe Marko, care a învârtit mingea de la șase metri.

Irlanda de Nord aproape a egalat după doar patru minute, când Wade a fost salvat de portarul României Camelia Cesar, după ce a fost ratat de Rachel Furness.

Chelsea va juca următorul meci pe 8 aprilie, când se va confrunta cu Austria, înainte de a găzdui Anglia patru zile mai târziu într-un dublu meci de calificare la Cupa Mondială.