Irlanda mai câștigă două medalii de aur în România

Boxerii irlandezi Shannon Sweeney și Amy Broadhurst au câștigat astăzi medalii de aur la turneul Centura de Aur-Nicolae Linca din Tagrr Mureș, România.

la categoria minim 48 kg, Sweeney de la clubul St Anne’s din județul Mayo și-a dominat finala împotriva româncei Steluta Delta, care a fost nevoită să ia balanțele în turul doi și al treilea.

Experimentatul Broadhurst, care a petrecut recent în Connecticut lupte împotriva campioanei mondiale profesioniste Katie Taylor, a câștigat medalia de aur la categoria welter ușoară.

Acum boxând de la St Bronagh ABC, Rostrevor, ea a oprit-o pe luptătoarea de acasă Pita Daniela în primul tur.

Au existat victorii unanime pentru medaliatul olimpic cu bronz Aidan Walsh (greutate mijlocie ușoară) și Adam Hession (penă) în semifinalele lor respective, în timp ce Brandon McCarthy (welter ușoară) a câștigat în semifinala sa împotriva lui Kenjaey Shohrunbek din Uzbekistan la o decizie împărțită.

Trio-ul va fi în acțiune în finală mâine împreună cu Grainne Walsh (66 kg) și Christina Desmond (70 kg).

Greutatea mijlocie Gabriel Dossen a fost de partea greșită a unei decizii împărțite în semifinala sa împotriva lui Abdulpattaev Zbdulaziz din Uzbekistan și vine acasă cu un bronz.

La fel face și Kelyn Cassidy, concurând la 80 kg. El a pierdut semifinala împotriva lui Ruzemetov Dilshodbek din Uzbekistan. Ricky Nesbitt a câștigat și bronzul – a fost învins cu 5-0 în semifinală de un adversar ucrainean.

Indiferent de cum se descurcă boxerii mâine, echipa va aduce acasă 12 medalii de la turneu.