Istoria Cupei Mondiale FIFA: Sahar Hadji inspiră România

Super Sport telespectatorii activi DStv Zilele vor fi numărate invers până la Cupa Mondială 2022 În Qatar, unde turneul este programat să se desfășoare între 20 noiembrie și 18 decembrie și va oferi cea mai bună experiențăfrumos joc„.

DStv Este singura casă adevărată a fotbalului din Africa, oferind o gamă și o adâncime de mișcare pe care niciun alt concurent nu le poate egala – este literalmente „Fotbal Imbatabil”! Dacă ai de gând să-ți cheltui banii pe ceva, poate fi și pe cel mai bun fotbal din lume.

Unul dintre cei mai mari „eroi ai sectei” vreodată Cupa Mondială Istoria este jucătorul român Gheorghe Hagi, în timp ce „Carpathian Maradona” și-a inspirat echipa națională într-o cursă uimitoare până în sferturile de finală la US Open 1994.

Hagi, care ar fi semnat cu Barcelona după US 94, a coborât într-un fluturaș de turneu când a inspirat România cu o victorie cu 3-1 în fața unei echipe foarte apreciate a Columbiei – inclusiv un efort uimitor pe termen lung. 2-0.

„Am marcat goluri care sunt acum printre cele mai bune din istoria Cupei Mondiale”, a spus Hagee cu umilință renumitei reviste de fotbal FourFourTwo 20 de ani mai târziu.

România a ocupat primul loc în Grupa A, înaintea Elveției, SUA și Columbia, înainte de a înfrunta Argentina în optimile de finală. Această confruntare de la Rose Bowl din Pasadena, California, este cea mai cunoscută din istoria fotbalului românesc.

Împotriva Argentinei pline de vedete (care nu a fost suspendat Diego Maradona), Tricolori nu a avut șanse mici de a trece în turul următor. Cu toate acestea, Hagee s-a ciocnit cu „God Mode” și echipa est-europeană a continuat să marcheze o victorie uluitoare cu 3-2 – același om oferind un assist și golul victoriei.

READ  SeedBlink din România își va intensifica expansiunea în Europa în 2022

Elie Domitrescu, care a marcat de două ori în acea zi, a descris pentru a doua oară pasa lui Hagee drept o „pasă de geniu” pe care doar numărul 10 ar fi putut-o face. El i-a întors favoarea grație unei pase proprii a lui Hagee pentru a salva o plasă. cu câteva minute înainte de oră – al treilea gol decisiv pentru România.

„A fost un meci grozav și niciun jucător din așa-zisa noastră generație nu va uita vreodată acea competiție”, a spus Hagee. „Cred că a fost cea mai bună performanță vreodată pentru o națională a României. Nu doar rezultatele, ci și jocul nostru fantastic – stilul nostru fantastic de fotbal.”

România a pierdut la penalty-uri în fața Suediei în sferturile de finală (după un egal 2-2), dar ei – și în special Hagee – au lăsat o urmă de neșters în Cupa Mondială Data.

Niciun concurent nu poate concura cu el Super Sport acoperire. Telespectatorii noștri activează DStv Bucurați-vă de o colecție de neegalat fotbal din întreaga lume!

Nu rata noul sezon de fotbal Super Sport pe DStv. vizita www.dstv.com Pentru a vă abona sau a face upgrade, alăturați-vă entuziasmului. Și în timp ce sunteți în mișcare, puteți transmite în flux meciuri în aplicația DStv.