Italia învinge Ucraina în calificările la Euro 2024. Spania câștigă puternic și scandările fanilor României opresc meciul

Campioana Europei, Italia, a făcut un pas mare marți pentru a-și putea apăra titlul. Spania și Belgia au câștigat confortabil în drumul lor către Euro 2024. Suedia pare să nu reușească să se califice pentru prima dată în 28 de ani.

România și Kosovo au reușit să termine meciul care era în pericol de a fi abandonat. Cântece politice pro-sârbe ale fanilor locali din București A trebuit să întârzie 45 de minute În prima repriză, jucătorii s-au întors la vestiare.

După ce România a riscat să piardă meciul cu 3-0, golurile întârziate au asigurat o victorie cu 2-0, în ciuda faptului că federația națională riscă acum pedeapsă într-un dosar disciplinar din partea UEFA.

Jocul cu miza cea mai mare a fost văzut seara Italia a obținut o victorie importantă în fața Ucrainei cu 2-1 Aceasta constituie o cursă strânsă pentru a ocupa locul doi în grupa condusă de Anglia.

Mijlocașul Inter Milano Davide Fratesi a marcat de două ori în prima repriză la San Siro pentru a oferi noului antrenor Luciano Spalletti prima victorie după un egal tensionat cu Macedonia de Nord sâmbătă.

Performanța îmbunătățită și mai energică a Italiei a reușit să reducă avantajul atacantului ucrainean Andriy Yarmolenko înainte de sfârșitul primei reprize.

Italia și Ucraina sunt la egalitate la șapte puncte – cu Macedonia de Nord, care a învins Malta cu 2-0, dar au un program greu – la șase puncte în spatele Angliei, pe care echipa lui Spalletti trebuie să o înfrunte luna viitoare la Wembley.

Scenariul probabil este un meci decisiv în turul final dintre Ucraina și Italia pe 20 noiembrie: un loc pentru unul la Campionatul European 2024, iar celălalt este incert în martie viitor în calificările care au împiedicat Italia să se califice la ultimele două Cupe Mondiale. .

READ  Un bărbat de la Oxford a găsit o motocicletă furată în România

Spania stabilă

Pe teren, echipa masculină a Spaniei a găsit un calm și liniște în contrast puternic cu hype-ul scandalos din jurul echipei lor. Acum fostul președinte al sindicatului Luis Rubiales.

Naționala cipriotă a obținut o victorie zdrobitoare cu 6-0, marți, după ce a învins Georgia cu 7-1 vineri. În acea perioadă, Rubiales a demisionat în cele din urmă în timp ce era suspendat de FIFA și este acum cercetat penal de procurorii spanioli pentru presupusa agresiune sexuală a jucătoarei Gini Hermoso în finala Cupei Mondiale feminine din 20 august.

Se pare că antrenorul Luis de la Fuente a reușit să rămână pe poziția sa în ciuda legăturilor sale cu Rubiales, iar jucătorii săi și-au făcut rolul la Granada pentru a arăta că totul este bine în echipa masculină.

„Mă bucur că există un motiv pentru asta”, a spus De La Fuente, care nu a avut nicio îngrijorare după ce Gavi a marcat în minutul 18. Înlocuitorul Ferran Torres a marcat de două ori într-o serie de goluri întârziate.

Spania este acum la șase puncte în spatele liderului grupelor, Scoția. Spania a pierdut cu 2-0 la Glasgow în martie trecut și va găzdui Scoția pe 12 octombrie înainte de a juca meciul amânat împotriva Norvegiei trei zile mai târziu.

Starurile norvegiene Erling Haaland și Martin Odegaard au marcat marți goluri în prima repriză într-o victorie cu 2-1 în fața Georgiei, rămânând în competiția externă pentru primele două locuri. Calificările așteaptă Norvegia ca plasă de siguranță.

Suedia se retrage

Suedia nu are opțiunea de calificare și are puține speranțe de a termina în primii doi în spatele Belgiei și Austriei în Grupa F.

READ  NN România a donat peste 1 milion de euro și s-a implicat în comunitate cu peste 1.000 de ore de voluntariat

În timp ce Belgia a învins-o pe ultimul loc, Estonia, cu 5-0, Suedia a pierdut cu 3-1 acasă cu Austria, ceea ce l-a lăsat pe antrenorul Jan Andersson insistând că nu va părăsi poziția pe care a ocupat-o de mai bine de șapte ani.

Suedia s-a calificat la șase Campionate Europene consecutive din absența ei de la ediția din 1996, dar acum este la șapte puncte în spatele liderilor, cu trei etape de la final. Următorul: plecare în Belgia pe 16 octombrie.

Sărbătorile belgiene au început devreme împotriva Estoniei, când veteranul fundaș Jan Vertonghen a marcat un gol cu ​​o lovitură de cap în minutul al patrulea în cel de-al 150-lea meci al său cu Red Devils.

Romelu Lukaku a marcat două goluri în trei minute în repriza secundă, ridicându-și numărul la 77 de goluri în 110 meciuri cu echipa națională. Belgia se îndreaptă apoi în Austria pe 13 octombrie.

Cursa stransa

Elveția, România și Israelul sunt blocate într-o luptă între trei pentru două locuri de calificare din Grupa A.

Căpitanul României, Nicolae Stanciu, a mers să discute cu suporterii, care au scandat și au ridicat un banner cu sloganul „Kosovo este Serbia” la începutul meciului. Declarația de independență a Kosovo față de Serbia din 2008 a fost recunoscută oficial de aproximativ 100 de țări și de majoritatea membrilor Uniunii Europene, dar nu și de România.

Golurile târzii ale lui Stanciu și Valentin Mihaila, în timpul opririi, au pecetluit o victorie care s-a dovedit crucială după ce Israelul a găsit și un gol în prelungiri al lui Gabi Kanichowski pentru a învinge Belarus cu 1-0.

READ  Forty Management a obținut certificarea Green Homes de la Romanian Green Building Council pentru o nouă dezvoltare rezidențială cu utilizare mixtă

În cele din urmă, Elveția a învins cu 3-0, pe ultimul loc, Andorra, datorită golurilor lui Cedric Itten, Granit Xhaka și Xherdan Shaqiri în repriza secundă.

Elveția este în fața României cu două puncte, iar Israelul este în spatele lor cu un punct, iar fiecare dintre ei mai are patru meciuri rămase. Israelul găzduiește Elveția pe 12 octombrie.