Jucătorul de tenis de masă estonian a câștigat un turneu prestigios în Finlanda | tenis de masa

Jucătorul de tenis de masă estonian a câștigat un turneu prestigios în Finlanda |  tenis de masa

Jucătoarea estonă de tenis de masă Eri Avamere a câștigat medalia de aur la simplu feminin în ultima zi a International Finlandia Open de la Lohia, Finlanda.

Avamiri a întâlnit-o în finală pe puternica olandeză Amina Ernst și și-a învins în final adversara cu scorul de 3:2 într-un meci foarte strâns. În meciul de pe locul cinci, Relica Hanson s-a confruntat cu belgiana Sarah Devos și a câștigat tot cu 3:2.

La simplu masculin, Bert-Martin Litlan s-a clasat pe locul 18, Madis Moss pe 26, Lori Lin pe 29, Maxim Vohka pe 30 și Elmar Vohka pe 35. Lehtlan și Moss au terminat pe locul cinci și al optulea la grupa de vârstă sub 21 de ani. Cu locul.

Antrenorul principal al echipei Estoniei de tenis de masă, Markus Gustafsson, a fost foarte mulțumit de performanța sportivilor. „Pe lângă rezultatele excelente pentru femei, toți jucătorii noștri au fost buni. Este foarte plăcut să vedem dezvoltarea tinerilor noștri. Acest lucru confirmă că suntem pe drumul cel bun în activitățile noastre și cu siguranță vom adăuga o cantitate imensă de încredere în sine și motivație pentru viitor atât pentru jucători, cât și pentru antrenori”, a spus Gustafsson.

Finlandia Open este un turneu inclus în calendarul Uniunii Europene de Tenis de Masă (ETTU), iar jucătorii pot câștiga puncte valoroase de clasament ETTU acolo. De-a lungul istoriei, câștigătorii Finlandei Open au inclus vedete tenisului de masă precum Liu Guoliang, Jan-Uwe Waldner și Mattias Karlsson.