Kalev/Cramo au învins primul club leton din Rakvere

Prima repriză a decurs egal cu puține coșuri. Calif a câștigat primul sfert 20:17 și a preluat conducerea la sfârșitul reprizei secunde 34:32 și au reușit să obțină un succes mai mare în al treilea sfert, pe care l-au câștigat cu 24:13 – așa au reușit să facă înfruntă ultimele zece minute 58:45.

Cu 7:24 rămase de joc, echipa lui Hiko Ranola a condus cu 66:46, dar Zele a continuat cu 14:0 în următoarele trei minute și jumătate, reducând deficitul la șase puncte. Din fericire pentru Calif, adversarii nu s-au mai pus la punct și astfel au reușit să înregistreze a zecea victorie a sezonului.

Mick Gorkatam, care a devenit cel mai bun marcator cu 21 de puncte, a fost cel mai eficient din Calif, Krygor Hermit a adăugat 19, iar Manny Suarez, care a ieșit de pe bancă, a marcat zece puncte. Toms Skoja și Francis Lacis au marcat fiecare câte 11 puncte pentru Zell.

„Suntem în stadiul în care reconstruim un pic echipa. În al doilea rând, echipa adversă va începe să-și asume mai multe riscuri, astfel încât meciurile pot deveni inevitabil mai egale. „Aceste momente sunt de fapt foarte bune pentru a arăta că suntem capabil să facă față acestor situații”, a spus el. Antrenorul asistent Calif/Cramo, Indrek Reinbock, a explicat de ce meciul a fost din nou la egalitate la final. După cum vă amintiți, au condus cu același 66:46 împotriva Riga, la EF Tallinn, marți, dar apoi a lăsat vizitatorii în cinci puncte.

Încă trei meciuri s-au jucat astăzi în Liga Estonio-Letonă. Pärnu Saddam a pierdut acasă cu Ventspils 77:80, TalTech/Optibet a pierdut și cu BK Ogre la trei puncte acasă – 90:93 – și BC Prometi a învins University of Tartu Max și Morica 93:71 la Riga.

READ  Lelander Selfkudist din Comisia Europeană: Sperăm să ajungem în primele zece, dar este mai bine să ajungem în primele șase | Snowboarding

Kalev/Cramo sunt în continuare în fruntea clasamentului, câștigând zece din ultimele 11 meciuri. Urmează Prometi cu nouă victorii și o înfrângere, VEF este pe locul trei cu nouă victorii și patru înfrângeri, iar Zelli pe locul patru cu același scor. Cu a opta victorie în 12 meciuri, TalTech se află pe locul cinci. Puteți găsi întregul clasament de aici.