Kontaveit se confruntă cu Zhang Shuai în runda de deschidere a Sydney Open | Sport

Kontaveit a cunoscut o mică schimbare de formă în a doua jumătate a anului trecut, sub conducerea antrenorului Dmitriy Tursunov, deoarece a câștigat aproape toate ultimele 30 de meciuri, inclusiv două victorii în Turul WTA în Rusia și România, și a terminat pe locul șapte în savant. Primul tenismen eston care a trecut de primele zece.

Zhang este în prezent pe locul 60 în lume; Cuplul s-a întâlnit de două ori înainte și fiecare a obținut o victorie record – cel mai recent Kontaveit, în 2019.

Cap de serie a Estoniei este a patra pentru turneu, care se va disputa pe terenurile dure în aer liber de la Centrul Olimpic de Tenis din Sydney, în urma campioanei locale și numărul unu mondial Ashleigh Barty, Garbine Muguruza (Spania) – care l-a învins pe Kontaveit în Guadalajara, care a încheiat sezonul. . Finala turneului din noiembrie anul trecut – Barbora Krejkova (Cehia).

În total, șapte dintre primele 10 jucătoare ale lumii concurează la Sydney, inclusiv Ons Jabeur, care a fost înlocuită de Kontaveit la ora unsprezecea pentru a-și rezerva un loc la Campionatele de la Guadalajara.

Australian Open începe la Melbourne Park luni, 17 ianuarie.

O altă vedetă de tenis din Estonia, jucătoarea veterană Kaia Kanepi, a ajuns în turul doi al WTA 250 Summer Set 1, tot la Melbourne, la începutul săptămânii.

Urmăriți știrile ERR pe Site de rețea socială Facebook Și Stare de nervozitate Și nu ratați nicio actualizare!

READ  Căpitan, Vice Căpitan - Transylvania Vs Băneasa Cricket Club Jucați 11 secunde pentru meciul de astăzi Moara Vlasiei Cricket Ground, District Lvov de la ora 13.45 IST pe 20 iunie, marți