Leeds 0-0 Chelsea: Tyler Roberts anulează și lovește bara transversală pe Island Road | știri despre fotbal

Cele două echipe au lovit bara transversală pe măsură ce cursa neînvinsă a lui Chelsea a continuat, dar căutarea lor pentru a patra în primele locuri a fost lovită cu o lovitură minoră la egalitatea de 0-0 cu Leeds.

Chelsea aproape a avansat devreme într-un mod neobișnuit, în timp ce Luke Aaling a plătit direct lui Diego Llorente și s-a întors pe bara transversală, la scurt timp după ce Leeds a fost refuzat golul de deschidere în minutul 8, când Patrick Bamford a fost judecat în ofsaid în trimiterea lui către Tyler Roberts. .

Proprietarii de case au lovit ei înșiși tabla atunci când eforturile strălucite ale lui Roberts au fost spulberate de la poartă, datorită atingerii cu degetul lui Edward Mendy.

Portarul a fost din nou în formă bună pentru a reseta și a devia șutul lui Raven de la distanță aproape 10 minute în prima repriză, în timp ce Kai Havertz și Antonio Rudiger l-au testat pe Ilan Messler la celălalt capăt al terenului.

Cu toate acestea, unii irosiți Chelsea au terminat meciul, iar eșecul său de a-i învinge pe francezi, în ciuda faptului că a marcat șapte șuturi pe țintă, îl lasă cu trei puncte înaintea celui de pe locul cinci, West Ham, care a jucat cu două meciuri mai puțin decât adversarul său din Londra.

Evaluările jucătorilor

Leeds: Meslier (7), Ayling (6), Llorente (7), Struijk (7), Alyosky (6), Ravenha (6), Dallas (6), Phillips (6), Roberts (6), Harrison (5), Bamford (5)

Submarine: Rodrigo (5), Costa (6), Clich (6).

Chelsea: Mendy (7), Rudiger (7), Christensen (6), Azpilicueta (6), Zeich (6), Jorginho (6), Kante (8), Chilwell (6), Mount (7), Havertz (5) Polysec (6).

Submarine: James (6), Werner (6), Hudson-Odoi (6).

Omul meciului: Ngolo Kante.

Leeds își recâștigă forța defensivă în timp ce Chelsea trudea în atac

Țintele păreau probabil pe lista de pe Elland Road, având în vedere stilul larg al lui Leeds, iar primul sfert de oră nu a fost prea mult pentru a diminua așteptările, cu un obiectiv timpuriu al lui Leeds, realizat inteligent de pătratul Bamford și Roberts, exclus de marginal ofsaid în acumulare.

READ  WTT Contender Muscat 2022 | Manika Batra avansează în optimile de finală, echipele de dublu mixt progresează și ele

Chelsea a dominat posesia timpurie, dar Messelier a fost mai enervat de fundași decât de adversar. Eliminările puternice ale lui Ayling l-au lăsat cu inima în gură în timp ce îl arunca pe Llorente și peste el, înainte de a reveni în siguranță, departe de lemn.

Știri despre echipă

• Leeds El a salutat întoarcerea lui Pascal Struick, Liam Cooper, care fusese lăsat deoparte din cauza bolii, ca una dintre cele patru schimbări.
  • Chelsea S-au schimbat șase victorii asupra lui Everton, convocând Mason Mount și Christian Pulisic în atac.

Negarea lui Roberts de către Chelsea minute mai târziu s-a dovedit oarecum mai impresionantă în timp ce a tras mingea în colțul de sus de la 20 de metri, la câțiva centimetri distanță de ruperea impasului.

Rudiger ar fi trebuit să facă mai bine să anticipeze o lovitură de colț pentru Chelsea care a ajuns la el nebifat în suprafața de pedeapsă de la domiciliu după ce începutul frenetic s-a estompat mult timp, dar a împins unul dintre puținele găuri clar vizibile direct în Messelier.

La câteva momente după pauză, Havertz a fost vinovat de încă o risipire când a făcut viața la fel de simplă pentru portar când nu era sub nici o supraveghere, înainte ca acrobațiile lui Mindy să-l împiedice pe Raven la viraj cu o lovitură de pedeapsă a lui Rodrygo.

Atacantul spaniol, care a avut o ocazie rară de a influența atacul după o accidentare timpurie a lui Bamford, a ratat o lovitură de cap liberă dintr-o lovitură de colț și, ulterior, avea să facă față stânjenirii înlocuirii sale la mai puțin de o oră după venire.

Callum Hudson-Odoi a lucrat în spațiul de tragere de la 20 de metri după ce a sosit târziu, dar șutul său, care a lovit gâtul lui Missler, a rezumat o după-amiază la Chelsea, în timp ce își prelungeau startul neînvins sub Thomas Tuchel, dar au ratat ocazia de a avansa pe locul trei. Masa.

READ  Piciorul rănit pune capăt șederii Serenei

Ce au spus managerii …

Director Leeds Marcelo Bielsa Spune BT Sport: „Apreciem foarte mult punctul, dacă ar fi un câștigător atunci nu am fi noi. În prima repriză, ei au făcut diferența în comparație cu noi.

„În a doua repriză, am fost puțin mai buni. Superioritatea pe care au arătat-o ​​în prima repriză a fost mai mare decât superioritatea pe care am arătat-o ​​în a doua repriză. Dacă nu am jucat cu ritmul cu care jucăm, diferențele dintre noi vor fii mult mai mare „.

Antrenorul Chelsea Thomas Tuchel Spune BT Sport: „Jocul pe teren a fost foarte dificil. Am avut două șanse să mergem cu 1-0 și, în final, ne-au deranjat și, cu cât aveam nevoie de mai multe minute pentru a înscrie, cu atât aveau mai multă credință”.

„Au fost destule oportunități, dar uneori a fost așa. Nu vreau să fiu atât de dur. Atâta timp cât avem ocazii și atingeri în zona de penalizare și nu renunțăm la multe șanse, rezultatele vor fi să fim acolo. Trebuie. Acceptăm acest lucru. „

Omul meciului – Ngolo Kante

În afară de a efectua atât de multe abordări (3) ca toți ceilalți de pe teren, Kante a recuperat posesiunea de 11 ori.

Nu numai asta, el a fost, de asemenea, o forță motrice în spatele lui Chelsea, a început atacurile și a arătat de ce este mult mai mult decât un simplu purtător de apă în mijlocul terenului.

Alegeți faptele

• Chelsea a câștigat doar 14% din cele 50 de meciuri în deplasare împotriva lui Leeds în toate competițiile (W7 D15 L28), cea mai mică rată de victorii împotriva oricărei echipe cu care s-au confruntat de cel puțin 15 ori pe drum.
  • Thomas Tuchel este neînvins în toate cele 12 meciuri pe care le-a jucat la Chelsea în toate competițiile, cel mai lung start neînvins din istoria clubului (Felipe Scolari, de asemenea, 12).
  • Numărul total de posesie al lui Leeds de 38,1% este cel mai mic înregistrat în oricare dintre cele 120 de meciuri din liga sa sub Marcelo Bielsa.
  • Chelsea a remizat în trei dintre cele zece meciuri din Premier League sub 0-0 Thomas Tuchel, mai mult decât egalat în 57 sub Frank Lampard (2).
  • A fost prima remiză a lui Leeds în 19 meciuri din Premier League (W8 L10), de la o remiză fără goluri împotriva lui Arsenal în noiembrie. Cele trei remize din Leeds în acest sezon au fost pe Elland Road.
  • Chelsea a primit doar două goluri în cele 10 meciuri din Premier League sub conducerea lui Thomas Tuchel – nu mai puține goluri marcate în primele 10 meciuri din istoria turneului (nivel cu Jose Mourinho în 2004-05).
  • Doar Ederson (15) a deținut mai multe cărți din Premier League în rândul portarilor decât Edward Mendy al Chelsea până acum în acest sezon (14).
READ  Iga intră în top zece în WTA după ce a câștigat turneul de tenis Italian Open

Ce urmeaza?

Chelsea îl găzduiește miercuri pe Atletico Madrid, la Stamford Bridge, conducând cu 1-0 în etapa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Începând cu ora 20.00.

Călătoria lui Leeds la Fulham continuă Sky Sports Premier League Vineri de la ora 19:00; Începând cu ora 20.00.