Levadia U21 a rezolvat meciul cu Paide în șapte minute, Kaplik a marcat un hat-trick – Soccernet.ee

Talina Livadia U21 a învins-o pe Bade Linamescona cu 3-0 în turul a șasea din Premier League engleză. Toate golurile au fost marcate de Henry Kaplik, care s-a mutat în capitală de la Tartu Tamica înainte de sezonul trecut, iar pentru prima dată a fost de fapt precis în secunda 42.

Kaplik, care a marcat patru goluri în 14 apariții în Premier League pentru Tamica la sfârșitul sezonului 2022, s-a mutat apoi la Livadia, unde a intrat timp de două minute în runda de deschidere a sezonului trecut. De atunci nu a mai jucat în Premier League.

Fata de Bade U21, tanarul de 18 ani a aratat ca are calitate. Deja în primul minut, Kaplik a primit mingea în suprafața de pedeapsă a adversarilor, i-a luat-o lui Robin Kane și a băgat puternic mingea în plasă. Tartan a marcat al doilea gol în minutul șapte când i-a creat spațiu pentru Kane la marginea suprafeței de pedeapsă și a șutat mingea în colțul din stânga jos.

Kanelic și-a încheiat hat-trick-ul în minutul 79, când a jucat mai întâi rapid pe lângă Kane, apoi pe portarul Rando Isakaris și a aruncat cu calm mingea printre stâlpi. Un minut mai târziu, atacantul a fost înlocuit.

Livadia U21 ocupă locul patru în Premier League engleză cu 10 puncte. Wilco direct în fața lor are același număr de ochi. Harjo Lajri, care a jucat anul trecut în Premier League engleză, este pe locul doi cu 12 puncte, iar echipa U21 a liderilor Tallina Flora are 14 puncte. Echipa Paide U21 este pe locul doi cu patru puncte. Singurul în spatele lor este Tapasalo, care are două puncte.

READ  Emma Raducano se antrenează cu fosta antrenor Joanna Konta săptămâna aceasta: Raport | știri despre tenis