Lupta lui Alex Ella pentru a ajunge în sferturile de finală W60

Alex Ayala ajunge în sferturile de finală W60 Madrid. – ALEX EALA Facebook

MANILA, Filipine – Alex Ayala și-a revenit dintr-un început lent și a învins-o joi pe spaniolă Yvonne Cavell Reimers cu 0-6, 6-2, 7-5 pentru a ajunge în sferturile de finală ale Campionatului W60 de la Madrid din Spania.

Cel de-al 413-lea cap de serie a tenisului filipinez se va confrunta vineri în sferturile de finală, cu cel de-al treilea cap de serie, australianul Jimmy Forless.

Tânărul de 17 ani și-a revenit după o înfrângere cu 0-6 în setul de deschidere preluând controlul complet al celui de-al doilea cadru pentru a-l forța pe decident.

Ayala și-a arătat agilitatea sub presiune în setul al treilea, revenind din spate de la 3-5 pentru a-și rezerva un bilet pentru sferturile de finală.

Academicul Rafael Nadal a câștigat primul ei titlu profesionist anul trecut învingându-i pe Racers în finala W15 de la Manacor, scor 5-7, 6-1, 6-2.

După ce a câștigat primele trei meciuri, Ayala se pregătește să se lupte cu o concurentă dură la Forlis, care a câștigat recent W25 Madrid și W60 Brașov în România.

Ayala așteaptă cu nerăbdare al treilea ei titlu profesional în turneul de 60.000 de dolari după ce și-a câștigat primul titlu la W15 Manacor și și-a asigurat titlul în prima manșă la W25 Chiang Rai în Thailanda în urmă cu două luni.