Madrid Open: Carlos Alcaraz a avansat în sferturile de finală, dar Daniil Medvedev a pierdut

sursa imaginii, Getty Images

legenda foto,

Carlos Alcaraz a câștigat 18 meciuri consecutive la Campionatele Spaniole pe zgură – luând consecutiv titluri de la Barcelona și evenimentul de anul trecut de la Madrid.

Campionul în curs, Carlos Alcaraz, l-a depășit pe Alexander Zverev pentru a ajunge în sferturile de finală la Madrid Open, dar Daniil Medvedev a suferit o înfrângere șoc.

Cap de serie Alcaraz l-a dominat pe Zverev, care l-a învins în finala de anul trecut cu scorul de 6-1, 6-2.

Îl va înfrunta pe spaniolul de 19 ani Karen Khachanov în sferturile de finală după ce l-a învins pe capul de serie a cincea Andrei Rublev.

Medvedev, al doilea cap de serie, s-a plâns că mulțimea a pierdut cu 7-6 (7-1) 6-4 în fața colegelui său rus. Aslan Karatsev.

Numărul trei mondial s-a întors pe scaunul său pentru a huidui din partea mulțimii în prima repriză, înainte ca arbitrul scaunului să-l încurajeze să revină pe teren.

El a susținut, de asemenea, că a existat o lipsă de spațiu în spatele liniei de bază de la Estadio Arantxa Sanchez, deoarece a fost demis de compatriotul de pe locul 121, care se va întâlni cu istoria chinez. Zhang Zhizhen urmatorul.

Alcaraz prosperă în fața suportului acasă

Alcaraz, campionul de la US Open, urmărește titluri consecutive după succesul pe care l-a avut la Barcelona acum două săptămâni și conduce turul pe zgură cu victorii în acest sezon – al 16-lea.

„Pentru mine, este grozav să joc la nivelul pe care l-am jucat astăzi”, a spus Alcaraz, care a pierdut doar de două ori în 28 de meciuri în 2023.

„A fost un semn de întrebare pentru mine. Am jucat bine, mă simt foarte bine și acest meci îmi dă multă încredere.

„Vreau doar să mă bucur să joc aici la Caja Magica în fața publicului meu de acasă. A fost grozav pentru mine, așa că mă bucur de fiecare moment.”

Al zecelea cap de serie rus, Khachanov, îl așteaptă pe Alcaraz după ce l-a învins pe compatriotul Rublev cu 7-6 (10-8) 6-4.

Cariera lui Zhang continuă să facă istorie

Zhang Zhizhen a devenit primul chinez care a pătruns în top 100 din lume în octombrie

Între timp, chinezul Zhang și-a continuat cariera impresionantă la Madrid.

Nefiind câștigat niciodată un eveniment Masters 1000 înainte de acest turneu, Zhang a câștigat cea mai recentă victorie supărată când s-a întors pentru a-l învinge pe numărul 10 mondial american, Taylor Fritz.

Așa cum a făcut-o cu uimitorul nr. 27 mondial Denis Shapovalov și cu numărul 13 britanic Cameron Norrie, Zhang și-a revenit din primul set pentru a-l învinge pe Fritz cu 3-6 7-6 (7-5) 7-6 (10-8) .

Cu excepția de această dată, tânărul de 26 de ani a trebuit să salveze și trei puncte de meci – pecetluind prima sa victorie în fața unui adversar din top-10 și devenind primul jucător chinez care ajunge în sferturile de finală ale ATP Masters 1000.

Sabalenka a revenit dintr-un set inferior împotriva egipteanului Mayar Sherif, fără cap de serie, pentru a câștiga cu 2-6, 6-2, 6-1, înainte ca Sakkari să o învingă pe românca Irina Camelia Bego cu 6-7 (3-7), 6-4, 6-2. ajunge la ultimul. Patru la Madrid pentru prima dată.

Numărul unu mondial Ija Swiatek și a treia cap de serie Jessica Pegula vor încerca să avanseze miercuri din sferturile lor de finală împotriva Petrei Martic și Veronika Kudmitova.