Manchester City 6-3 Manchester United: Erich Ten Hag spune că nu a jucat cu Cristiano Ronaldo în derby-ul „Din respect” | știri despre fotbal

Manchester City 6-3 Manchester United: Erich Ten Hag spune că nu a jucat cu Cristiano Ronaldo în derby-ul „Din respect” |  știri despre fotbal

Eric ten Hag a spus că nu l-a început pe Cristiano Ronaldo de pe bancă în timpul înfrângerii cu 6-3 a lui Manchester United cu Manchester City „din respect”.

Însă fostul căpitan al lui Manchester United, Roy Keane, a criticat modul în care clubul a tratat starul portughez, declarând că United a arătat „lipsă de respect” față de atacant.

Tânărul de 37 de ani a fost un înlocuitor nefolosit pentru prima dată în acest sezon, când City l-a învins pe United pe Etihad în ziua respectivă. Super duminica.

Revenirea lui Marcus Rashford de la o accidentare musculară a dus la retragerea lui Ronaldo din formația titulară a lui Manchester United și, deși antrenorul Ten Hag a făcut cinci schimbări în timpul meciului, de cinci ori câștigător al Balonului de Aur nu a fost unul dintre ei.

Utilizați browserul Chrome pentru un player video accesibil

Vizionare gratuită: momente importante din victoria lui Manchester City asupra lui Manchester United în Premier League engleză

Întrebat de ce nu a apărut Ronaldo, Ten Hag a dezvăluit că nu vrea să-l insulte pe atacant prezentându-l la United deja cu 4-0.

„Nu l-am adus din respect pentru marea sa carieră”, a spus olandezul în conferința de presă de după meci.

„Și celălalt lucru, a fost un avantaj pe care l-aș putea aduce pe Anthony Martial. Are nevoie de minute, dar nu vreau să mă refer la el ca atare.”

Dar Kane este neclintit vorbind Sky SportsEl a răspuns: „Cred că United nu are respect față de Ronaldo. Ar fi trebuit să fie abandonat înaintea ferestrei de transfer.

„Managerul a rămas cu el. Ei bine, a spus că vrea opțiuni. Dar nu te ții de Ronaldo pentru a fi pe bancă. Este unul dintre cei mai mari jucători din istorie. A avut opțiuni. [to move in the summer]. Ideea asta că nu avea opțiuni este o prostie. Avea patru sau cinci opțiuni bune.

„Imaginea de ansamblu este aceea [Ten Hag] Ronaldo nu va juca. O să devină mai urât pe măsură ce sezonul trece.

READ  Premierul desemnat al României nu reușește să câștige sprijinul parlamentar

„United nu a arătat decât lipsă de respect pentru Ronaldo.”

dar, Sky Sports Criticii și fostul căpitan al United, Gary Neville, au spus pe Twitter: „Am înțeles [Ten Hag’s] Subliniază pentru a fi sincer.

„A-l avea pe Ronaldo să conducă cu 4-0, 6-1 ar fi fost o insultă. Poate că Ten Hag nu a livrat corect linia și poate ar fi fost mai bine să nu o spun, dar îmi place sinceritatea lui.”

Sky Sports Criticul Jamie Carragher a adăugat pe Twitter: „Ideea este că [Ten Hag] Am făcut o greșeală ieri că nu mă joc cu Ronaldo este amuzant! Ronaldo a jucat la Brentford când avea 4-0 [half-time]! Nu se sapă [Ronaldo]Dar viteza lui Rashford la contraatac, așa cum am văzut împotriva lui Arsenal/Liverpool, a fost 100% cea mai bună opțiune.”

Ten Hag: Man United îi lipsește credința

Eric Ten Hag a spus că jucătorii săi nu au încredere și au avut o „performanță inacceptabilă” în înfrângerea cu 6-3 a lui Manchester United în fața lui Manchester City.

Ten Hag a recunoscut că United „nu are încredere” în derby, în timp ce șeful City, Pep Guardiola, a insistat că unii jucători ai City „trebuie să se îmbunătățească”.

Erling Haaland și Phil Foden au marcat un hat-trick, în timp ce City a oprit orice discuție despre întinerirea rivalilor lor.

United a intrat în joc după ce a câștigat patru meciuri anterioare din Premier League, dar s-au întors brusc pe Pământ.

Deși două goluri ale lui Anthony Martial au adăugat un oarecare respect scorului, competiția s-a încheiat efectiv la începutul minutei 44, City marcând patru goluri în prima repriză.

Eric Ten Hag
imagine:
Primul derby al lui Manchester Yen Hag s-a încheiat cu o înfrângere grea la Etihad

spuse Tin Hag Sky Sports: „Am avut o lipsă de credință. Sunt surprins că nu am făcut asta pe teren.

„Asta a fost acum patru săptămâni, dar am văzut o echipă diferită, cu un spirit diferit și cu o energie diferită. Astăzi, nu am fost convingătoare. Din primul minut, nu am fost înainte și nu am fost curajoși în posesie.

READ  Baschet 3 la 3, explicat: echipe, reguli și multe altele pentru a afla despre noul sport la olimpiada din 2021

„Întotdeauna este greu de înțeles de ce, mai ales imediat după meci. Va trebui să vorbesc cu jucătorii și să aflu.

„Ei știu că pot face mai bine. Am urmărit performanța împotriva lui Arsenal și Liverpool, dar dacă nu te lupți – ceea ce noi nu am făcut – vei avea o problemă împotriva unei echipe precum Manchester City.

— Din nou, a fost necredință.

Roy Keane a susținut că această echipă Manchester City este una dintre cele mai mari pe care le-a văzut vreodată și a remarcat că a fost o performanță foarte jenantă din partea lui Manchester United.

Pep: Unii jucători trebuie să se îmbunătățească

În ciuda performanței impresionante din prima repriză, șeful City Guardiola a insistat că încă mai este loc de îmbunătățire din partea lui.

Spune Sky Sports: „A fost foarte bine. Am marcat patru goluri în prima repriză și am fi putut marca mai multe cu adevărat. Au jucat mai bine în repriza secundă și ultimele minute au fost consistente, dar a fost un joc bun și toți cei de pe teren au fost fericiți. „

„În prima repriză am fost înverșunați și am avut spațiu, iar calitatea jucătorilor pe care i-am reprezentat în față a făcut diferența.

„Unii dintre jucători nu au fost buni astăzi și trebuie să se îmbunătățească.

Pep Guardiola reflectă la victoria cu 6-3 a echipei sale în fața lui Manchester United și a fost surprinzător de decisiv după victorie

„Perfecțiunea nu există, este imposibilă. Dar trebuie să încercăm să o găsim. Am făcut bine astăzi, dar putem face mai bine.”

„Mulți, mulți jucători au făcut pase murdare și am pierdut și asta nu e bine. Trebuie să fim mai consecvenți în pase.

READ  Iannis Hagi: Aerul Rangers va rata restul sezonului după o intervenție chirurgicală la genunchi | știri despre fotbal

„În ultima treime poți avea mai multă creativitate, poți să-ți asumi mai multe riscuri, dar în unele domenii, nu am fost foarte buni”.

Cifrele lui Haaland sunt înfricoșătoare

Întrebat despre Haaland, care și-a dus numărul la 17 goluri în toate competițiile în acest sezon cu o altă triplă devastatoare, Guardiola a spus: „Cifrele vorbesc de la sine.

„Ceea ce a făcut Erling în Norvegia, Austria și Germania, aceasta este realitatea.

„Desigur, calitatea pe care o avem lângă el îl ajută să marcheze goluri, dar ce a făcut, nu i-am spus o dată.

Erling Haaland își interpretează marca comercială & # 39;  zen & # 39;  Sărbătorind după ce a marcat al cincilea gol pentru Manchester City și hat-trick-ul său
imagine:
Erling Haaland a marcat 14 goluri în Premier League în acest sezon

„Când mingea este corectă, el atacă careul. Cum se mișcă în spatele centrului din spate, în afara drumului, are un instinct incredibil că mingea va ajunge acolo și va veni de la mama și tatăl său. S-a născut cu asta.

„Întotdeauna pare să moară de foame. Este foarte competitiv. Ne bucurăm că a mai marcat un gol, iar cifrele sunt sincer înfricoșătoare.”

Norvegianul prolific a lovit al treilea hat-trick al sezonului și acum are 14 goluri în Premier League în doar opt meciuri.

Tânărul de 22 de ani este primul jucător din istoria competiției care a marcat un hat-trick în trei meciuri consecutive pe teren propriu.

„Am avut atacanți grozavi în cariera mea”, a adăugat Guardiola. „Ceea ce îmi place la ultima parte a jocului este participarea lui.

„Prefer să ating mingea de cinci ori și să marchez cinci goluri”, a spus el. Nu-mi place, vreau să atingă mingea din ce în ce mai mult..

„Îmi place că face parte din mai multe situații, dar nu uita că cel mai mare talent al lui este să bage mingea în plasă”.

Ce urmeaza?

Man City găzduiește Copenhaga în Liga Campionilor miercuri, la ora 20.00, înainte ca Manchester United să se deplaseze la Omonia în Europa League, joi, la 17.45.

City îl va găzdui apoi pe Southampton în Premier League sâmbătă, la ora 15:00, înainte ca United să se deplaseze la Everton duminică la ora 19:00.