Metronom, Rimini și Anhell69, toate premiate la cea de-a 60-a ediție a Festivalului de Film de la Gijón, gratuite și necenzurate

– Filmele lui Alexandru Bilke, Ulrich Seidel și Theo Montoya au câștigat cele trei secțiuni ale secțiunii oficiale, Retueyos, Albar și respectiv Tierres en Trance

Rimini Regizorul Ulrich Seidl în timpul vizitei sale la Festivalul de Film de la Gijón (© FICX)

Juriul Internațional pentru Concursul 60 Retueyos Festivalul Internațional de Film de la Gijónfacut din Maria de Medeiros, Maximiliano Cruz Si Beatrice Fiorentino Sâmbăta trecută, a primit următoarele premii la secțiunea oficială – Competiția Retueyos: Cel mai bun lungmetraj pentru Metronom [+see also:
film review
trailer
interview: Alexandru Belc
film profile
]
Regizat de către Alexander Belk (România/Franţa); Premiul AISGE pentru cea mai bună actriță Andrea Riseborough pentru filmul american lui Leslieîn timp ce vedeta a jucat împreună cu ea în același film, Marc Maron A câștigat premiul pentru cel mai bun actor. Premiul de distribuție a revenit companiei de producție argentiniană trăncăneală, Din Sofia Galinsky Si Basovih Marinaro.

(Articolul continuă mai jos – informații comerciale)

În secțiunea oficială de neprihănire, doi maeștri nestăpâniți ai cinematografiei europene au primit premii. Juriul, format din Tessa Coffey și James Latimer Si Hränn Marinósdottir A câștigat premiul pentru cel mai bun film Rimini [+see also:
film review
trailer
interview: Ulrich Seidl
film profile
]
penultima acțiune prin surprindere mereu Ulrich SeidelPremiul Special al Juriului a revenit foc înăuntru: [+see also:
film review
trailer
film profile
]
Recviem pentru Katya și Morris Craft [+see also:
film review
trailer
film profile
]
Si Documentar fără modificări Werner Herzog.

Juriul FIPRESCI format din Adrian Martin și Ella Bettencourt Si Joaquín Vallet Rodrigoa câștigat premii la secțiunea oficială – Competiția Tierres en Trance: Cel mai bun lungmetraj pentru Anhell69 [+see also:
film review
trailer
film profile
]
de Theo Montoya și Accion! Premiul League pentru cel mai bun regizor Claudia Sf. Luce pentru munca ei în producții mexicane Împărăția lui Dumnezeu (El a câștigat și un premiu Cima pentru un film regizat de o femeie.)

READ  Documentarul RO a câștigat două nominalizări la Oscar

La ceremonia de închidere, unde au fost înmânate premii onorifice creatorilor de modă Sonya Grande Și până la ieșire Patricia Ferrerapredici din Beatrice Navassef ICAA, iar Ulrich Seidel a fost deosebit de demn de remarcat. În timp ce primul s-a referit la succesul obținut recent în obținerea de premii internaționale pentru filmele spaniole datorită unor titluri precum deget [+see also:
film review
trailer
interview: Carlota Pereda
film profile
]
Si Alkarras [+see also:
film review
trailer
interview: Carla Simón
interview: Giovanni Pompili
film profile
]
Si monștri [+see also:
film review
trailer
interview: Rodrigo Sorogoyen and Isabe…
film profile
]
, l-a felicitat ca fiind al doilea cel mai bun juvenil spaniol de către Ministerul Culturii și Sportului. regizor austriac – cel mai recent film al său, Sparta [+see also:
film review
trailer
film profile
]
proiectat în secțiunea Esbilla a festivalului – a susținut libertatea creativă și a avertizat împotriva cenzurii pe care frica o poate provoca atunci când se confruntă cu realitățile dureroase pe care le prezintă cinematograful.

La ceremonia de închidere au fost acordate alte câteva premii, inclusiv cel mai bun film spaniol al festivalului cântec străinde Cesar Soto; Cel mai bun film asturian, coproducție spaniolă-portugheză corp deschis [+see also:
film review
film profile
]
de Angeles GroveEste un regizor născut în Gijón. Premiul Juriului Tineretului pentru pâine și sare [+see also:
film review
trailer
interview: Damian Kocur
film profile
]
Si de Damian Cukor (Polonia); Premiul Dama pentru cel mai bun scenariu pentru un documentar spaniol firede Tito Montero; Premiul DCP Deluxe pentru Andaluzia Rocio Mesa pentru primul ei film magazii de tutun [+see also:
film review
trailer
interview: Rocío Mesa
film profile
]
; Și o mențiune specială pentru road movie futurist și distopic misiune pe Martede Iubitul Valmajor del Pozo.

READ  Recenzie de film: The Whole | sub revista radar

Câștigători de premii:

Sectiunea Oficiala – Concurs Retueyos

Cel mai bun lungmetraj
Metronom [+see also:
film review
trailer
interview: Alexandru Belc
film profile
]
Alexandru Bilic (România/Franța)

Premiul AISGE pentru cea mai bună actriță
Andrea Riseborough – lui Leslie (Statele Unite)

Premiul AISGE pentru cel mai bun actor
Marc Maron – lui Leslie

Premiul de distribuție
trăncăneală – Sofia Galinski și Basofeh Marinaro (Argentina)

Sectiunea Oficiala – Concurs de Dreptate

cel mai bun film
Rimini [+see also:
film review
trailer
interview: Ulrich Seidl
film profile
]
– Ulrich Seidl (Austria/Franța/Germania)

Premiul special al juriului
foc înăuntru: [+see also:
film review
trailer
film profile
]
Recviem pentru Katya și Morris Craft [+see also:
film review
trailer
film profile
]
Werner Herzog (Franța / Regatul Unit / Elveția / Statele Unite).

Secțiunea oficială – competiția Tierres en Trance

Cel mai bun lungmetraj
Anhell69 [+see also:
film review
trailer
film profile
]
Theo Montoya (Colombia/România/Franța/Germania)

Acțiune! Premiul Societății pentru cel mai bun regizor
Claudia Saint Luce – Împărăția lui Dumnezeu (Mexic)

Premiul de distribuție
fire – Tito Montero (Spania)

Alte premii

Cel mai bun film spaniol
cântec străin – Cesar Soto (Spania)

Mai bine film asturian
corp deschis [+see also:
film review
film profile
]
– Angeles Huerta (Spania/Portugalia)

Marele Premiu al Publicului
The Fire Within: Requiem pentru Katya și Morris Kraft Werner Herzog

Premiul Juriului Tineretului
pâine și sare [+see also:
film review
trailer
interview: Damian Kocur
film profile
]
Damien Cukor (Polonia)

Premiul Enfants Terribles pentru cel mai bun lungmetraj
Pigman – Camille Chouinard (Olanda / Germania)

DCP Deluxe premiu
Rocio Mesa – magazii de tutun [+see also:
film review
trailer
interview: Rocío Mesa
film profile
]
(Spania / Statele Unite)
Mentiune speciala
misiune pe Marte Habib Valmajor del Pozo (Spania)

READ  O istorie a Transilvaniei în povești de 100 de cuvinte: un interviu cu un autor de origine română

Premiul Dama pentru cel mai bun scenariu pentru un film spaniol
fire – Tito Montero

Premiul CIMA pentru un film regizat de o femeie
Împărăția lui Dumnezeu – Claudia Saint Luce (Mexic)

Premiul Festivalurilor de Film European – Tânăra Europa
cap si inima – Ainhoa ​​Andraca și Zuri Goikoetxea (Spania)

Premiul Principatul Asturias pentru cel mai bun scurtmetraj
fata martira Maria Perez Sanz (Spania)

Premiul Juriului pentru Tineret pentru cel mai bun scurtmetraj din Selecția Oficială
Luminos – Ken Richard (Luxemburg)

Premiul RTPA pentru Concursul Astials Curtiumtraxes
Europa – Lucas Del Fresno (Spania / Elveția)
Mentiune speciala
Vei fi mereu memoria mea – Marina Monarez (Spania)

Premiul Laboral Cinemateca pentru distribuție de scurtmetraje
8 filme despre război – Pablo Casanueva (Spania)

Movistar Plus + / La Pecera Estudio / Eliberează-ți mintea 2022 Premiul pentru proiectul de scurtmetraj
Călătorie lungă Actorul Hector
Producator: Cabiria Films

Premiul Principatul Asturias pentru noi regizori
Batalionul cântă – Ines G. Aparicio (Spania) (scurtmetraj)

(Articolul continuă mai jos – informații comerciale)

(Tradus din spaniolă de Vicki York)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.