Mistra a câștigat, iar Tapa a trebuit să înghită o a noua înfrângere a sezonului

Tapa a luptat, dar Mistra a câștigat

Echipa gazdă SK Tapa a deschis scorul când Trivo Vaigurand a fost eliminat. Câștigătoarea cupei de anul acesta, Mistra, a marcat primul gol două minute mai târziu, când Serhiy Orlovsky a trecut mingea peste cap. Până în minutul cinci, Mistra conducea cu 3:1, iar în minutul zece, 6:4. Tapa a stat cu sârguință pe coada Mistrei. În minutul 15, Jan Eggert-Waldmann a marcat egalarea la 7:8, iar un minut mai târziu Weijorand a marcat egalarea la 8:8. Echipa vizitatoare nu a lăsat egalitatea să dureze mult. Caspar Leys a marcat cu 5 minute înainte de finalul primei reprize pentru a-i oferi lui Mistra un avantaj de trei goluri. Cu o cursă puternică, rapidă, Mistra a câștigat prima repriză cu scorul de 17:12.

În primele două minute ale reprizei secunde, Les și Arnaud Var au condus Mistra cu 8 goluri, scorul a fost 20:12. Scorul a crescut, dar distanța a rămas aceeași – în minutul 45, tabela de marcaj arăta 25:17 în favoarea Mistrei. Mistra a depășit și pragul de 10 goluri, ducând scorul la 31:18 în minutul 55. Meciul a fost declarat încheiat la 34:21.

Kaspar Lees a fost cel mai productiv jucător al lui Mistra cu 10 goluri. Serhiy Orlovsky a marcat 6 goluri, iar Arno Vari a marcat 5 goluri. Cel mai de succes marcator al SK Tapa a fost Marcus Rättel cu 5 goluri. Ilya Kosmirak a marcat 4 goluri.

Ultimele meciuri ale turneului masculin din acest an
20.12. 19:00 Sala Msikaba Pulva Servetti – HC Tallinn (42:21)
20.12. 19:00 Sala de sport Viljandi Viljandi HC – HC Kehra/Horizon Pulp&Paper (22:19)
21.12. 19:00 Tapa Sports Center SK Tapa – Mistra (21:34)

READ  Compania românească Bobnet deschide o fabrică de dispozitive IoT, investind până la 10 milioane de euro în extinderea acesteia